latinica  ћирилица
25/04/2025 |  10:01 ⇒ 12:35 | Autor: RTRS

Deset godina od terorističkog napada u Zvorniku; Djela terorizma u BiH bez sudskog epiloga (FOTO/VIDEO)

U Zvorniku je obilježeno deset godina od terorističkog napada na Policijsku stanicu u ovom gradu, u kojem je vehabija Nerdin Ibrić ubio policajca Dragana Đurića.
Pomen u Zvorniku - Foto: RTRS
Pomen u ZvornikuFoto: RTRS

Služen je pomen i položeni su vijenci kod spomen-ploče ispred Policijske uprave Zvornik.

Pomen u Zvorniku (Foto: RTRS)

Obilježavanju desetogodišnjice ubistva policajca Dragana Đurića, između ostalih, prisustvovali su i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan, direktor Policije Srpske Siniša Kostrešević i gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović.

U Zvorniku je održan i okrugli sto o temi "Terorizam kao oblik ugrožavanja bezbjednosti".

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da ključnu ulogu u borbi protiv terorizma igra pravosuđe koje bi trebalo adekvatno da sankcioniše, ali da je, nažalost, većina krivičnih djela terorizma u BiH ostala bez adekvatnog odgovora, što nije dobro.

Karan je na okruglom stolu "Terorizam kao oblik ugrožavanja bezbjednosti" rekao da za teroristički zločin u Zvorniku, koji se dogodio prije 10 godina, niko nije odgovarao, da su osumnjičeni pušteni na slobodu, a Tužilaštvo BiH je obustavilo istragu.

- Već duži niz godina bezbjednosni izazov u BiH predstavlja opredjeljenost jednog dijela bošnjačke populacije prema konzervativnom selafijskom pristupu tumačenja islama, oličeno kroz prisustvo i djelovanje vehabijskog pokreta u BiH. Kada govorimo o uporištima vehabizma u BiH onda se tu prvenstveno misli na paradžemate koji su osnovani od pristalica radikalne selafijske zajednice u Federaciji BiH - rekao je Karan.

Istakao je da je analizom svih dosadašnjih terorističkih napada u BiH utvrđeno da su njihovi izvršioci bili radikalni islamisti, članovi ili simpatizeri selafijsko-vehabijskih zajednica ili pripadnici odreda "El mudžahedin".

- Zatvaranje očiju pred ovim problemom nije nikakvo rješenje za bezbjednost. Posebno kada znamo da su razvojem globalnih komunikacija i modernih tehnologija, terorističke aktivnosti dobile nove oblike, uključujući sajber terorizam, indoktrinaciju kroz društvene mreže i radikalizaciju pojedinaca i grupa - rekao je Karan.

On je istakao da je jedan od najopasnijih izazova proces regrutacije mladih u terorističke i ekstremističke grupe, što se moglo vidjeti najbolje na primjeru u Zvorniku, ali i nedavno u tragičnom događaju u Bosanskoj Krupi, kada je četrnaestogodišnji maloljetnik izveo napad na policijsku stanicu, usmrtivši nožem jednog policajca i ranivši drugog.

- Izazov predstavlja i aktuelna politička situacija u BiH gdje jedna strana svjesno radikalizuje političku priču, time podstičući i radikalizaciju pojedinaca. Na ruku nam ne idu ni povratnici sa stranih ratišta, uglavnom u FBiH, kao ni određeni ilegalni migranti za koje se opravdano sumnja da su povezani sa terorističkim organizacijama u zemljama iz kojih dolaze. Globalna dešavanja takođe, poput izraelsko-palestinskog sukoba koji je doveo do dodatne polarizacije društva u BiH - rekao je Karan.

Okrugli sto (Foto: RTRS)