

Vlada Srbije traži od američke administracije produženje licence i odlaganje sankcija NIS-u

Kompanija NIS podnijela je 23. aprila novi zahtjev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija.
Resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Vlada Srbije pismom upućenim OFAK-u podržala zahtjev NIS-a za izdavanje nove posebne licence Ministarstva finansija SAD, koja bi kompaniji omogućila nesmetani operativni rad nakon isteka roka važeće licence koji teče od 28. marta, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
- Od Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD tražili smo produženje posebne licence za najmanje 90 dana, kako bi se omogućilo NIS-u da nastavi svoje glavne poslovne aktivnosti dok nastavljamo pregovore kako bismo došli do dugoročnog rješenja - rekla je ona.
Bajatović: Najvažnija stvar je da obezbijedimo preradu nafte u potrebne derivate
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da se može očekivati još jedno licenciranje na 30 dana.
- Naftna industrija Srbije je jasno saopštila šta sve može da radi, a licenciranje znači da bi OFAK, koji kontroliše sankcije, rekao šta tačno NIS može da radi. Moći ćemo da uvezemo još nafte, najvažnija stvar je da obezbijedimo da se prerađuje nafta u Srbiji u potrebne derivate. Ima promjena na tržištu, malo raste uvoz, država će sigurno kontrolisati cijene - naveo je Bajatović.
Kaže da je optimista zato što je promenjena vlasnička struktura NIS-a.
Ministarka inače predsedava radnoj grupi za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS-u.
U pismu se ističe da bi puna primjena sankcija prema NIS-u značajno narušila sposobnost kompanije da posluje i obezbjeđuje energente građanima Srbije i ukazuje na njen značaj za energetski sektor, privredu i funkcionisanje institucija javnog sektora.
- Iskoristili smo i ovo obraćanje da još jednom ukažemo američkoj administraciji na značaj NIS-a za srpsku privredu i da nemogućnost NIS-a da nastavi sa tekućim aktivnostima prijeti da ozbiljno naškodi ekonomiji, energetskoj bezbjednosti i stabilnosti Srbije i regiona - navela je ona.
Đedović Handanovićeva je naglasila da Vlada Srbije već četiri mjeseca vodi intenzivnu diplomatsku borbu u vezi sa sankcijama protiv NIS-a.
- Dva prethodna odlaganja stupanja sankcija na snagu pokazuju da postoji razumevanje za našu situaciju. Srbija će nastaviti da vodi snažnu diplomatsku borbu u vezi sa pitanjem NIS-a i sigurno je da će rješenje ovog problema biti tema razgovora predsjednika Srbije Vučića i u Moskvi i Vašingtonu, kako bismo došli do trajnog i održivog rješenja za našu naftnu industriju - rekla je ona.
Dodala je da se očekujemo i da će Mađarska, kao strateški partner Srbije u energetskom sektoru, takođe podržati zahtjev Naftne industrije Srbije, kao što je to već prethodno uradila.
SAD su i krajem februara kao i krajem marta za mjesec dana odložile primenu sankcija.
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija dodala je NIS na listu sankcija zbog ruskog vlasništva u kompaniji.