

Deset godina od terorističkog akta u kojem je ubijen policajac Dragan Đurić

Teroristički napad Ibrić je izvršio 27. aprila 2015. godine oko 19.00 časova, u vrijeme primopredaje smjene, kada bude najviše policajaca u Policijskoj stanici. Dakle, neko je isplanirao da se prolije što više krvi Policije Republike Srpske.
Ibrić se dovezao u crnom automobilu "golf dva" i uz poklič "Alahu ekber" /Alah je veliki/ u Policijskoj stanici počeo da puca iz puške "pumparice". U razmjeni vatre sa policijom, terorista je ubijen.
Nakon ovog terorističkog akta, tadašnji ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač odmah je došao u Zvornik i potvrdio da je uviđaj pokazao da je Ibrić znao kada je primopredaja smjene u Policijskoj stanici, što je iskoristio za napad.
Lukač je uputio jedinicu za podršku da blokira kuću Ibrića, koji se bio u posljednje vrijeme izdvajao od drugih i čudno ponašao, prema vehabijskim običajima.
Odmah je reagovao i tadašnji načelnik opštine Zvornik Zoran Stevanović, koji je osudio ovaj teroristički akt, a sugrađane pozvao da ne dižu paniku niti da traže osvetu, jer Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske drži sve pod kontrolom.
Dan poslije Zvornik je posjetio i tadašnji direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić, koji je tada rekao da su u Kučić Kuli, gdje je živio napadač, uradili uviđaj pripadnici MUP-a Srpske, Specijalnog tužilaštva Srpske, Sipe i Tužilaštva BiH, izvršene su sve provjere kontakata napadača sa njegovim istomišljenicima kako bi mogli pouzdano da utvrde ko je sve bio uključen.
Nakon terorističkog napada na Policijsku stanicu u Zvorniku uhapšene su dvije osobe, jedna u Zvorniku, a druga u Kalesiji, koje su nakon ispitivanja U Tuzli predate Tužilaštvu BiH.
TERORISTIČKI AKT OSUDILI NAЈVIŠI ZVANIČNICI REPUBLIKE SRPSKE I SRBIЈE
U to vrijeme premijer Republike Srpske Željka Cvijanović je povodom terorističkog napada sazvala hitnu sjednicu Vlade Republike Srpske, koja je počela tokom noći, odmah nakon povratka ministra Lukača iz Zvornika.
Na to da obavještajne strukture u BiH nisu imale nikakve podatke o pripremi terorističkog napada ukazao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je i tada govorio da zbog toga Republika Srpska ne može da računa na te obavještajne izvore.
Tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić osudio je teroristički napad i naglasio da će Srbija pomoći Srpskoj u skladu sa pravima koje ima prema Sporazumu o specijalnim i paralelnim vezama i Dejtonskim sporazumom.
POKUŠAЈ MINIMIZIRANjA TERORIZMA U DIЈELU FEDERACIЈE
Teroristički pir u Zvorniku, koji se u dijelu Federacije BiH /FBiH/ pokušao minimizirati i staviti u formu incidenta, odjeknuo je u svijetu.
Policijski vodnik Kris Malast iz Arizone je na adresu Policijske stanice u Zvorniku poslao narukvicu koju je napravio u spomen na ubijenog policajca Dragana Đurića, kao i dva policijska medaljona za ranjene policajce Željka Gajića i Stevu Milovanovića.
Dvije godine nakon izvedenog terorizma u Zvorniku, tadašnji direktor Policije Republike Srpske Darko Ćulum, nakon polaganja cvijeća i odavanja počasti ubijenom Đuriću, je ukazao na to da svima treba da bude jasno da u BiH postoji opasnost i rizik od terorizma.
- Posljednjih pet terorističkih napada u BiH izvršili su radikalni islamisti - pripadnici selafijsko-vehabijskog pokreta, njihove pristalice ili bivši borci jedinice "El mudžahid". To su činjenice - rekao je Ćulum.
Godinama poslije ovog terorističkog čina pravosudne institucije BiH nisu se oglasile.
- Ni Tužilaštvo ni Sud BiH, osim izjava datih neposredno nakon terorističkog napada, još nikoga od očevidaca tog terorističkog događaja nisu pozvali u svojstvu svjedoka radi davanja izjave niti je šta drugo o tom pitanju učinjeno - ukazao je prije dvije godine načelnik Policijske uprave Zvornik Aleksandar Vasiljević.
On je rekao da Policijskoj upravi Zvornik nisu vraćeni ni oružje niti uniforma sa vještačenja koji su nakon terorističkog napada izuzeti u cilju istrage, iako je to od pravosuđa BiH četiri puta traženo.
I ove godine je ponovo ukazano da za teroristički zločin u Zvorniku niko nije odgovarao, da su osumnjičeni pušteni na slobodu i da je Tužilaštvo BiH obustavilo istragu.
Ožiljak od rane koja je nastala terorističkim napadom biće trajno urezan u istoriju ovog grada.