

Dokle će trajati manipulacija žrtvama iz posljednjeg Odbrambeno-otadžbinskog rata? (VIDEO)

Iz Republike Srpske poručuju da je previše vremena potrošeno na DNK analizu, u tom periodu se manipulisalo da su to bošnjačke žrtve, a krivica za ratni zločin svaljivana na Srbe.
Nepune dvije decenije bilo je potrebno da se utvrdi da 75 posmrtnih ostataka, eksuhumiranih u ljeto 2005. na muslimanskim grobljima u Bijeljini, ne potiču iz posljednjeg rata.
Isuviše vremena ostavljeno je za manipulacije i medijsko spinovanje da je riječ o ubijenim Bošnjacima, žrtvama srebreničke tragedije. Ekshumaciju je radila Federalna Komisija za traženje nestalih, kojom je tada rukovodio Amor Mašović.
- Došli smo ponovo do dokaza gdje je Amor Mašović želio da Bošnjake predstavi kao žrtve, iako su u konkretnom slučaju žrtve vjerovatno iz Drugog svjetskog rata i vrlo vjerovatno ih je želio predstaviti kao žrtve iz Srebrenice i namiriti ovaj broj - rekao je Branimir Kojić, predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Srebrenica.
Milorad Kojić, bivši direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica i poslanik u Predstavničkom domu PS BiH navodi da eshumaciju jeste radila Federalna komisija na način da se u tom periodu, kao u slučaju iz 2005. godine, prikazuje kako se ekshumiraju Bošnjaci iz proteklog rata i da se, kako kaže, to predstavi kao teret Srbima i predstavljanje Srba kao zločičinaca.
Dvije godine nakon što je Federalna komisija ekshumirala posmrtne ostatke u Bijeljini, počinje da radi INO BiH.
Mašović postaje član Kolegijuma direktora nove institucije koja potom 20 godina traga za identitetom pronađenih kostiju.
Konačno, vještak sudske medicine Vedo Tuce utvrđuje da nisu iz mandata Instituta, tačnije da nije riječ o nestalima u periodu april 1991 - februar 1996. godine.
- Јedne prilike sam bio u Sarajevu na nekom sastanku gdje su 86 NN tijela željeli da sahrane u Potočare, pošto sam alarmirao medije u Srpskoj, oni su stali s njim. Iz Instituta su mi nudili bilo šta samo da ćutim, da oni to završe, naravno nisu uspjeli u tome, te kosti nisu sahranjene ovdje kao žrtve navodnog genocida. I evo sada, vidimo nove dokaze - dodaje Branimir Kojić, predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Srebrenica.
Ključno pitanje je zašto su bez čvrstih dokaza prekopavana muslimanska groblja, ekshumirani skeletni ostaci?
Milorad Kojić pita kakva se poruka generalno šalje porodicama ubijenih, kada se 20 godina i duže, čeka na identifikaciju.
- Potpuno opravdano se sada stvara sumnja da je to trebalo da služi kao proces manipulacije i stvaranje cifre stradalih Bošnjaka u Srebrenici. Mislim da ovako ponašenje treba da bude kažnjeno - kazao je Kojić.
Na prijedlog INO BiH, Kantonalno tužilaštvo u Tuzli naredilo je da se posmrtni ostaci 75 NN slučajeva pokopaju na muslimanskom groblju Pilakuša u Bijeljini.
To je i urađeno 11. marta ove godine, čime je spriječena zloupotreba tih kostiju odnosno pokušaj da se prikaže da je riječ o ubijenim Bošnjacima iz proteklog rata, za šta bi opet bili optuženi Srbi.