latinica  ћирилица
29/04/2025 |  06:57 ⇒ 08:07 | Autor: TANЈUG

Španija i Portugalija dobile struju

Portugalski operater za distribuciju električne energije E-Redes saopštio je da je do ponoći 6,2 miliona potrošačau toj zemlji imalo struju.
Španija i Portugal u mraku (foto: EPA-EFE/ALBERTO ESTEVEZ) -
Španija i Portugal u mraku (foto: EPA-EFE/ALBERTO ESTEVEZ)

Kako je navedeno u saopštenju do ponoći su 424 trafostanice delimično priključene, čime je strujom snabdjeveno 6,2 od oko 6,5 miliona potrošača, međutim ne zna se kada bi moglo da dođe do potpunog obnavljanja mreže, prenosi portal "Јutarnje vesti" (Correio da Manha).

Premijer Portugala Luiš Montenegro izjavio je da je obezbjeđeno snabdijevanje energijom za oko 80 odsto stanovništva i apelovao na one koji još nemaju struju da ostanu smireni jer će se situacija brzo vratiti u normalu.

- Ostali čija se situacija vratila u normalu trebalo bi umjereno da troše struju - rekao je on.

U velikom dijelu Portugala i Španije, kao i dijelovima Francuske u ponedjeljak prije podne došlo je do nestanka struje što je napravilo velike probleme kako u saobraćaju, tako i u svakodnevnom životu.

Obustavljen je bio rad metroa, aerodromi su otežano radili, ugostiteljski objekti su bili zatvoreni, a platni sistem putem kartica je bio onemogućen.

Španski mediji prenijeli su da je snabdijevanje električnom energijom obnovljeno u dijelovima Španije i Portugala, nekoliko sati nakon što je masovni i neobjašnjivi nestanak električne energije doveo cijelo Pirinejsko poluostrvo u mrak.

Španija: Do 05.00 časova 92 odsto potrošača dobilo struju

Red Elektrika saopštio je danas da je do 05 časova po lokalnom vremenu više od 92 odsto potrošača snabdjeveno električnom energijom, kao i da su sve trafostanice pod naponom.

Kako je navedeno, potpuna normalizacija u snabdevanju električnom energijom očekuje se u narednim satima, prenosi Pais.

Veliki dijelovi Španije i Portugala su u ponedjeljak prije podne ostali bez električne energije, a u Španiji najveći problemi su bili u željezničkom saobraćaju, jer je stotine ljudi provelo noć na stanicama.

Ministar saobraćaja Oscar Puente najavio je da će u toku jutra nastaviti brzi i neki prigradski saobraćaj, dok je operater Renfe saopštio da su veze između Madrida i Barselone, Levantea, Baskije, Malage i Granade normalizovane.

U toku prepodneva održaće se još jedna sednica Savjeta za nacionalnu bezbjednost kojom će predsjedavati premijer Pedro Sančez, a prisustvovati kralj Felipe VI.

Nestanak struje izazvao je ogromne probleme - saobraćaj je bio u haosu jer semafori nisu radili, željeznički saobraćaj je bio obustavljen, avionski otežan, dok su bolnice radile uz pomoć agregata.

Plaćanje karticama je bilo onemogućeno, a prodavnice, apoteke i ugostiteljski objekti su bili zatvoreni.