latinica  ћирилица
01/05/2025 |  11:36 ⇒ 20:28 | Autor: SRNA

U Beogradu služen parastos povodom 30 godina od stradanja Srba u "Bljesku" (FOTO/VIDEO)

Za Srbe stradale u hrvatskoj vojnoj operaciji "Bljesak" služen je parastos u Crkvi Svetog Marka u Beogradu. Prognani Srbi imaju pravo na sjećanje, ali i na pravdu koja im je godinama uskraćivana.
Pomen - Foto: RTRS
PomenFoto: RTRS

Ne smijemo i nećemo zaboraviti zločine nad srpskim narodom, rečeno je u Beograda.

Prošlo je 30 godina, a tužna sjećanja i danas bole.

Nena Blagjević iz Okučana sjeća se da je tog dana u ranu zoru počelo pucanje na sve strane, ali i trenutka kad je posljednji put vidjela muža, za kojim do danas traga.

- Oni su sheli u jedan auto, njih četvorica i otišli na položaj, kao što idu redovno i tad sam ga vidjela, i više ga nisam nikad vidjela. Devojčica od dvije godine mi je spavala u kući, i poslije toga smo mi, žene sa malom djecom, evakuisane u Novu Topolu, do danas - priča Blagojevićeva.

Dragana Đukić, predsjednica Udruženja porodica nestalih i poginulih lica "Suza" ističe da je na današnji dan prije 30 godina izgubila brata koji je imao nepunu 21 godinu.

- Zarobljen mi je bio i otac, to je samo zato što smo bili Srbi, prosto nismo bili pogodni na tim prostorima, nažalost ni danas nije bolja situacija, jako mali broj ljudi se vratio na svoja ognjišta - kazala je Đukićeva.

Pomen (foto: RTRS)

Preživjele i danas progone mučna sjećanja.

- Istjerala sam traktor, u prikolici majku i dijete, granate su padale, posebno onom cestom prema Bosanskoj Gradišci, to nam je bilo najteže – da pređemo most, a on je već bio oštećen - rekla je Bogdanka Popić, izvjeglica iz iz okoline Okučana.

Zločinačka akcija "Bljesak" bila je završni čin etničkog čišćenja Srba iz Zapadne Slavonije, koje je počelo još 1991. godine.

Posebno boli što za ove zločine niko nije odgovarao, iako su i Haškom tribunalu bili dostavljeni dokazi.

- Nikada nije to zvanično pokrenuto, čak vidim – naši mediji spominju suđenje Gotovini, Markaču i Čermaku – Bljesak nije bio ni obuhvaćen, on se usput negdje spominje, ali nijedan zločin nije bio obuhvaćen ni tom optužnicom, ni prvostepenom presudom, po kojoj su bili osuđeni - rekao je Savo Štrbac, direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".

Hrvatsko društvo nije prošlo kroz proces denacifikacije jer je takva politička odluka Zagreba, ističe ministar Milica Đurđević Stamenkovski.

Upoznaće relevantne međunarodne adrese o hrvatskom zakonu o grobljima, koji predviđa i obračun sa mrtvim Srbima.

- Na ovaj dan prije 30 godina obračunavali su se sa živima, novim zakonskim regulativama pokušavaju da se obračunaju sa našim mrtvima, jer su očito i grobovi krivi što u njima počivaju Srbi, jer oni svjedoče o našem prisustvu, viševjekovnom trajanju na tim prostorima - kaže Đurđević Stamenkovski.

U znak sjećanja na stradale, u Tašmajdanskom parku položeni su vijenci i cvijeće na spomenik srpskim žrtvama u ratovima na prostoru bivše Јugoslavije, uz poruku da srpska stradanja ne smiju biti zaboravljena.