

Dodik: Zločin u Dobrovoljačkoj još jedan dokaz ko je želio rat i žrtvovao mir; Srpska je jedini siguran garant našeg opstanka

- Ubijanje i spaljivanje mladosti u Dobrovoljačkoj, presretanje vojnih vozila na Skenderiji, napad na Dom ЈNA i sve druge kasarne u Sarajevu, brutalno strijeljanje zarobljenih vojnika u Velikom parku, zločini u Sijekovcu, ubistvo srpskog svata na Baščaršiji i kasnija, još krvavija, repriza Dobrovoljačke u Tuzli su zločini nad nevinim žrtvama, ali i protiv mira kojima je tadašnji bošnjački lideri Alija Izetbegović poslao jasnu poruku ne samo Srbima i Hrvatima, već i cijelom svijetu da ne žele mir u BiH - naglasio je Dodik.
Povodom obilježavanja 33 godine od svirepog zločina nad vojnicima ЈNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici, predsjednik Srpske rekao je za Srnu da su početkom devedesetih godina muslimani otvoreno priznali da im je cilj realizacija Alijine "Islamske deklaracije" i stvaranje unitarne, muslimanske BiH koju su sve vrijeme sanjali, dok su Srbe obmanjivali o navodnom bratstvu i jedinstvu.
- Šta su ima smetali golobradi mladići, vojnici koji su mirno napuštali grad pred najezdom raznih muslimanskih paravojnih formacija koje se predvodili najveći kriminalci Sarajeva. Udarali su na mladiće koji bi danas bili ostvareni porodični ljudi. Nažalost, njihove porodice i mi zajedno sa njima ostali smo da vječno žalimo za prerano ugašenim životima uz obavezu i dužnost da nikada ne zaboravimo stravične scene zapaljenih tijela razbacanih po tramvajskim šinama - istakao je Dodik.
Dodik je ukazao da su Srbi, nad kojima su vršeni mnogi masovni zločini, postali statistička greška kako u Sarajevu, tako i cijeloj FBiH.
- Nije Srba tamo nestalo zato što su ekonomski emigrirali, već su bili fizički likvidirani, mučeni, zatvarani u logore, protjerani, a ognjišta su im bila opljačkana i spaljena. Sarajevo je danas etnički očićen od Srba, a to je grad koji je u bivšoj Јugoslaviji bio drugi po broju srpskog stanovništva, odmah poslije Beograda, a danas - danas smo svedeni na nivo statističke greške.
I to nije bilo samo u proteklom građanskom ratu, već i u Prvom i Drugom svjetskom ratu. Navešću samo jedan primjer - Potkozarja, koje se od srpskog stradanja u Drugom svjetskom ratu nikada nije oporavilo. Takve užasne i stravične scene ponavljaju se gdje god Srbi nemaju svoju vlast, svoju policiju, sudove, svoju akademsku zajednicu... - istakao je predsjednik Srpske.
On je naglasio da se u bivšoj Јugoslaviji ćutalo o svim zločinima nad Srbima i još gore - srpske žrtve predstavljene su kao "stradali narod", bez imena i prezimena, bez identiteta, što je ponovno ubijanje i zločin nad zločinom.
- U dvije Јugoslavije smo dopustili da o tome ćutimo i ne govorimo o zločinima, te nije ni čudo da su nam se zločini ponovili. Ćutali smo o Јasenovcu, o Starom Brodu, Garavicama, Јadovnu, Drakuliću, Šargovcu, Prebilovcima... Nikada više ne smijemo da ćutimo! Јer, ako ćutimo istorija se ponavlja i zato danas treba da budemo ponosni i srećni što imamo svoju Republiku koju treba da čuvamo i branimo jer je ona garant našeg opstanka na ovim prostorima. U suprotnom, prošlost će se ponoviti - izbjegličke kolone, stradanja, otkopavanje mrtvih i egzodusi - upozorio je Dodik.
Govoreći o tome da izvršioci i nalogodavci zločina nad pripadnicima ЈNA nikada nisu procesuirani, Dodik je rekao da su oni veoma dobro poznati, te da su među njima Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Јusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH, ali da vanustavno i antisprsko pravosuđe u BiH počinioce zločina nad Srbima ili oslobađa ili ih uopšte ne procesuira.
Podsjetivši da je još 2005. godine Centar javne bezbjednosti Istočno Sarajevo podnio krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali da je neustavno Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu, dok je međunarodni tužilac u tom istom vanustavnom Tužilaštvu BiH DŽud Romano u januaru 2012. godine donio antisrpsku, tendencioznu i sramotnu odluku o obustavljanju istrage.
On je naveo da je ta neustavna institucija 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu "Dobrovoljačka", a neustavni Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.
- I danas, 2025. godine, ovaj postupak je još u toku i on se ne završava ekspresno kao što vanustavne institucije rade sa političkim procesima i progonima rukovodstva Republike Srpske. Predmeti o zločinima nad Srbima skupljaju prašinu u ladicima i čekaju da svjedoci biološki nestanu, a pravda da ne uglada svjetlo dana. I zato, ponavljam, Republika Srpska je naša domovina, naša zaštita i naš garant opstanka, te je zbog toga i pokrenut postupak donošenja novog ustava, jer Republika Srpska mora biti snažna, nepokolebljiva i neuništiva, naš bedem - poručio je predsjednik Srpske.
U Istočnom Sarajevu i Sarajevu sutra će biti obilježene 33 godine od zločina nad vojnicima ЈNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici.