

Sajić: Konstantni pokušaji unitarizacije BiH mogu dovesti u pitanje njeno postojanje

- To je, prije svega, izazov za Republiku Srpsku, ali i samu BiH jer će ti pokušaji voditi ka daljoj dezintegraciji, a možda čak i problemima koji mogu dovesti u pitanje postojanje BiH - istakla je Sajićeva u podkastu Srne.
DUBOKA KRIZA UNUTRAŠNjEG I MEĐUNARODNOG PRAVO
Sajićeva je rekla da je evidentna i kriza povjerenja u međunarodno pravo, naglašavajući da se Republika Srpska uvijek vodila logikom da je to pravo iznad svega.
- Međutim, svjedoci smo da se to međunarodno pravo ne samo selektivno interpretira, nego se i selektivno primjenjuje. Naravno da bi mi trebali, i nastavićemo, da svoje pozicije i interese pokušavamo da ostvarimo putem legitimnih sredstava i institucija, od UN pa na dalje. Ali, svjesni smo i da se to međunarodno pravo često samo odnosi na male države ili male narode u brojčanom smuslu - konstatovala je Sajićeva.
Ona je naglasila da je Republika Srpska svjesna da svoje interese ne može isključivo ostvariti putem međunarodnog prava.
- Vidimo kako se na unutrašnjem planu sporovdi "lov na vještice" u kojem pravo najmanje ima mjesta. Vidimo šta se dešava rukovodstvu Srpske, kako se koriste institucije da bi se oni progonili nepravnim metodama - rekla je Sajićeva.
Ona je istakla da će se Srpska, bez obzira na duboku krizu unutrašnjeg i međunarodnog prava, nastaviti oslanjati na institucije međunarodnih organizacija ali i ostvaritavit svoje ciljeve pomoću velikih sila.
- Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uvijek insistira na poštovanju neđunarodnog prava i svakog drugog prava, ali istovremno interese Republike Srpske pokušava da ostvari putem nekih velikih sila kao što je Rusija i Kina, ali i onih manjih regionalnih kao što je u našem kontekstu Mađarska, a ponovo svjestan činjenice da su i SAD i dalje važan igrač te ponovo uspostavlja odnose sa SAD - ukazala je Sajićeva.
Ona je ocijela da je potrebno da vješto balansiramo i iskoristimo približavanje Moskve i Vašingtona kako bismo dobili bolje razumijevanje naših interesa i prilika u BiH.
- Nama trenutno ne treba ništa više od onoga da administracija u Vašingtonu bolje shvati i stekne pravu sliku dešavanja unutar BiH - ukazala je Sajićeva.
Prema njenim riječima, Srpska treba da nastavi da koristi i druge kontakte i dobre veze koje je predsjednik Srpske ostvario sa Mađarskom, Slovačkom, Rusijom i Kinom.
Ona je navela da rukovodstvo Republike Srpske i predsjednik Republike "igra na nekoliko frontova".
SUKOB U UKRAЈINI IZAZOV I ZA DRŽAVE BALKANA
Govoreći o aktuelnim gepolitičkim izazovima, ona je ukazala da sukob u Ukrajini predstavlja izazov i za države Balkana.
- Sve ono što se dešava u Ukrajini preliva se i na EU, ali i na nas - rekla je Sajićeva.
Ona je navela da su geopolitički izazovi za Srpsku i kriza nepovjerenja u međunarodne institucije, i energetska i izbjeglička kriza, kriza EU, kao i nova preslagivanja u stvaranju novog međunarodnog poretka.
- Sve su to izazovi koji su direktno povezani sa Republikom Srpskom i BiH i koji utiču na stabilnost ekonomsku, političku, bezbjednosnu, pa i svaku drugu - pojasnila je Sajićeva.
Ona je dodala da bi se trenutno stanje međunarodnih odnosa moglo okarakterisati kao faza duboke tranzicije koja sa sobom nosi i veliku dozu nesigurnosti.
- Obično smo mi na ovim prostorima imali priliku to da osjetimo da te tranzicije sa sobom nose i nesigurnosti. U posljednjih nekoliko godina, pa i deceniju i više vidimo određenju vrstu povećane krize povjerenja u međunarodne institucije. Prije svega mislim na organizacije univerzalnog karaktera kao što je UN, ali i OEBS i Savjet Evrope - naglasila je Sajićeva.
Prema njenim riječima, postoji i ogromno nepovjerenje prema institucijama EU, kako unutar tako i izvan nje.
- Pred našim očima se urušavao jedan posthladnoratovski liberalni multilateralizam koji je postojao, kojim su dominirale SAD. Sada se nalazimo u fazi nastajanja novog multipolarnog poretka, koji je poprilično fluidan i nestabilan i u kojem imamo nekoliko centara moći od Moske, Pekinga i Vašingtona. Tu se javljaju i neke nove regionalne sile kao što je Indija, Pakistan, Iran i Turska. Svjedoci smo i da smo na početku rata između Indije i Pakistana - istakla je Sajićeva.
Ona je navela da postoji mogućnost da u nastajanju tog multipolarnog svijeta ima prostora da i Republika Srpska preispita svoje strateške pozicije i da se još bolje pozicionira u novom poretku.
POЈEDINE DRŽAVE UNUTAR EVROPE NE ŽELE DA SE SUKOB U UKRAЈINI RIЈEŠI
Sajićeva je rekla da se stiče utisak da pojedine države unutar Evrope ne žele da se sukob u Ukrajini riješi, a još manje da sve strane budu zadoboljne tim rješenjem.
- Prije dvije do tri godine na konferenciji u Budimpešti kada je ministar inostranih poslova Mađarske Peter Sijarto rekao da kada unutar EU zagovarate mir, vi ste ruski špiun. Sve ovo vrijeme stav EU bi se mogao posmatrati upravo kroz tu rečenicu da oni koji zagovaraju mir najčešće su optuženi ili da su ruski špijuni ili da teže ka nestabilnosti Evrope i ostatka svijeta - istakla je Sajićeva.
Ona je rekla da od dolaska nove administracije u SAD postoji pragmatičan pristup ka dešavanjima u svijetu i težnji da se što uspješnije riješi problem u Ukrajini.
- Imamo i najave od predsjednika Ruske Federacije i SAD Vladimira Putina i Donalda Trampa da su blizu konačni dogovori u vezi sa rješavanjem sukoba u Ukrajini. Na taj način bi se te tenzije koje postoje na relaciji Moskva – Vašington poprilično spustile, što nama na Balkanu i te kako ide u prilog - naglasila je Sajićeva.
Ona je rekla da Vašington trenutno pokušava da uspostavljanjem dobrih odnosa sa Rusijom umanji uticaj Kine.
- Vidi se da je sukob u Ukrajini na kraju, ali ono što će sigurno obilježiti narednih nekoliko godina je ekonomski rat između Pekinga i Vašingtona, i naravno da će nam biti od značaja da vidimo kako će se tu pozicionirati i Rusija - rekla je Sajićeva.