

"Napad Kristijana Šmita na ustavni poredak, uzrok političke krize u BiH" (VIDEO)

Naglašeno je da Srpska nastavlja da insistira na dosljednoj primjeni izvornog Dejtonskog sporazuma, kao i Ustav BiH i apsolutno nema plan za otcjepljenje, kako to tvrdi Šmit.
U utorak, 6. maja na polugodišnjoj debati Savjeta bezbjednosti o situaciji u BiH obratiće se i srpski član i predsjedavajući Predsjedništva Željka Cvijanović.
Poštovanje slova Dejtonskog mirovnog sporazuma, vraćanje nadležnosti koje Republici Srpskoj po jasnim odredbama Ustava BiH pripadaju, unutrašnji dijalog legitimno izabranih predstavnika bez nametanja stranaca, dio su 33. izvještaja koji je Vlada Srpske uputila Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija. U dokumentu se napominje da se godinama, sadejstvom stranaca i političkog Sarajeva želi stvoriti unitarna BiH pod dominacijom Bošnjaka.
- Republika Srpska smatra da se aktuelna politička kriza u BiH može riješiti jedino razgovorom, u dobroj vjeri, između vodećih političkih predstavnika sva tri konstitutivna naroda, pri čemu temelj pregovora mora biti prihvatanje Dejtonskog sporazuma, uključujući Ustav BiH. Institucije pravosuđa u BiH, koje bi trebalo da budu čuvari vladavine prava, nalaze se pod uticajem spoljnih aktera i uporno ignorišu očiglednu neustavnost vladavine odlukama i centralizaciju nadležnosti u Sarajevu - navedeno je iz Vlade Republike Srpske.
Novi izvještaj poslao je i Kristijan Šmit. Novi izvještaj ali stara priča. I nove optužbe na račun Republike Srpske. Nakon što je poslao izjveštaj u Njujork, u kojem se požalio i da je godišnji budžet OHR od gotovo 6 miliona evra nedovoljan, gostujući u sarajevskim medija, prijetio je takozvanim bonskim ovlašćenjima.
- Mi nismo u vremenu Pedija Ešdauna ali ja imam sva sredstva na svojoj strani i ja ću iskoristiti ta sredstva ako budem smatrao da je potrebno - kaže Šmit.
U istim tim medijima rado viđeni gosti su i predstavnici opozicije iz Republike Srpske. Ni njihov narativ nije mnogo drugačiji od Šmitovog. Stolica u kojoj je Šmit sjedio nije se ni ohladila, a u nju je sjeo SDS-ov Marinko Božović. Kao i Šmit, za političku krizu u BiH optužio je predsjednika Dodika i Republiku Srpsku.
- Stvari se moraju izvrnuti potpuno naopako. Moramo krenuti s ljudima koji su spremni da žive u ovoj državi i koji nemaju alternativu, nego oni koji su odlučili da ovdje grade državu - smatra marinko Božović načelnik Istočne Ilidže.
I takve sinhronizovane optužbe nisu ništa novo. Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara i SNSD-ov Staša Košarac poručio je Šmitu ali i opoziciji da su optužbe da Republika Srpska zagovara antiustavno djelovanje notorna laž i da je glavni uzročnik krize u BiH upravo Kristijan Šmit.
- Da li postoji razlika u izjavama bilo kojeg funkcionera PDP, SDS ili Vukanovića s onim što govori Šmit ili Konaković ili Helez ili ne znam ni ja ko više? Sve su iste. Potpuna sinergija tog političkog djelovanja kako bi se i dalje okvalifikovala Republika Srpska kao negativac a pri tome Republika Srpska afirmiše slovo Dejtona i Ustav BiH - kaže Košarac.
Advokat Goran Petronijević podsjeća da Kristijan Šmit nema legitimitet Savjeta bezbjednosti i da u BiH nema nikakva ovlaštenja, ističući da je Šmit izgubio politički kredibilitet u međunarodnoj zajednici.
- Svi ostali znaju da je to jedna vrsta vrlo ozbiljne destrukcije stanja u BiH i na Balkanu. Ako postoji osoba koja je destruktivna po pitanju i mira i sporazumjevanja i suživota i saradnje na nekom prostoru to je Kristijan Šmit - smatra Petronijević.
Najveći izazov za BiH i Republiku Srpsku jeste pokušaj unitarizacije BiH, smatra docent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Nina Sajić.
- To je prije svega izazov za Republiku Srpsku naravno, ali i za samu BiH, jer ti pokušaji samo će voditi ka daljoj dezintegraciji, odnosno možda čak i konačnim problemima koji mogu dovesti u pitanje postojanje BiH - dodaje Sajićeva.
Podsjećamo, Savjet bezbjednosti UN u utorak, 6. maja, održaće polugodišnju debatu o situaciji u BiH. Očekuje se da će tokom zasijedanja u Njujorku, biti govora i o Euforovoj misiji "Altea", čiji mandat ističe 1. novembra.