

Koji su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda na putevima u Srpskoj i regionu? (VIDEO)

Zbog nedovoljnog iskustva, prekoračenja brzine i nepoštovanja saobraćajnih propisa, najčešće stradaju mladi od 18 do 25 godina.
Da saobraćajne nesreće sve češće izazivaju mladi vozači i da su uzrok neprilagođena brzina i vožnja pod dejstvom alkohola zna i Anja Ljubišić. Ova djevojka koja pohađa časove vožnje u jednoj banjalučkoj auto - školi, kaže da je najvažnije poštovati saobraćajne znakove i prilagoditi brzinu kretanja uslovima na putu.
- Smatram da je važni zato što je auto vrlo moćna stvar i smatram da je velika odgovornost na svakome ko se nalazi na mjestu vozača i da je to važno kako za malde tako i za starije - rekla je Anja Ljubišić, polaznica u auto-školi.
Milenko Stanetić duže od tri decenije obučava mlade vozače. Smatra da bi iskusni učesnici u saobraćaju trebali biti pozitivan primjer početnicima.
- Mi osposobimo čovjeka, u najvećem broju slučajeva na adekvatan način. Pripremamo ih i on samostalno uđe u saobraćaj. Međutim, vidi dosta lošeg u saobraćaju. Dajemo loš primjer mladim vozačima od svog ponašanja, npr. od nepropisnog parkiranja, vožnje preko ograničenja, konzumiranja alkoloha, droga.. oni to sve vide - kaže Milenko Stanetić, instruktor u auto - školi.
Građani smatraju da kod vozača, posebno mladih, nedostaje iskustva i odgovornosti u saobraćaju.
Uprkos upozorenjima i pooštrenim kaznama, nažalost, veliki broj mladih života ostane ugašen u saobraćajnim nesrećama. Statistike su poražavajuće.
- Mladi ljudi nakon sticanja prava na upravljanje motornim vozilima, nemaju dovoljno iskustva i olako shvataju brzinu, a znamo da sa većom brzinom dolazi do većih posljedica. Broj saobraćajnih nezgoda s posljedicama, u pogledu teških i lakih saobraćajnih nesreća, je u porastu. To znači da bezbjednosno stanje na našim putevima nije zadovoljavajuće - dodao je Nikola Ćopić, vještak saobraćajne struke.
Stručnjaci iz oblasti saobraćaja kažu da je jedan od najvećih sistemskih problema, kada je riječ o obuci mladih vozača, neadekvatan i nedovoljno stručni kadar.
- Značajan filter dobrih i loših vozača u zemljama zapadne Evrope su članovi ispitine komisje i komisije, dok je to u BiH prepušteno jednom haosu. Da lice koje uopšte nije saobraćajne struke, da lice sa 70 i više godina može biti u komisiji za polaganje vozačkog ispita. Taj filter u BiH je značajno poremećen i stalno apelujemo da se sistem odabira komisije mora mijenjati - istakao je Milenko Јaćimović, stručnjak iz oblasti saobraćaja.
Prema riječima stručnjaka, pored neprilagođene brzine, vožnje pod dejstvom alkohola, nedovoljno iskustva u vožnji, jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nesreća kada je riječ o mladima, je upotreba mobilih telefona.