latinica  ћирилица
04/05/2025 |  15:19 ⇒ 15:33 | Autor: TANЈUG

Popović: Istorijski susret Koptske i Srpske pravoslavne crkve u vremenima izazova

Ministar bez portfelja Srbije zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović prisustvao je liturgiji u Hramu Svetog Save u Beogradu koju je služio patrijarh Porfirije u prisustvu patrijarha Koptske crkve Tavardosa Drugog, koji je stigao u zvaničnu i istorijsku posjetu Srbiji.
Liturgija u Hramu Svetog Save u Beogradu (foto: TANJUG/ MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA) -
Liturgija u Hramu Svetog Save u Beogradu (foto: TANJUG/ MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA)

Popović je tom prilikom izjavio da susret dva patrijarha ima daleko širi značaj od bilateralnih odnosa Srpske pravoslavne crkve i Koptske crkve, on predstavlja snažan podsticaj produbljivanju saradnje između svih pravoslavnih crkava, navodi se u saopštenju iz Popovićevog kabineta.

- U vremenima velikih iskušenja za hrišćanski svijet, ovakvi susreti šalju poruku jedinstva, duhovne sabornosti i važnosti zajedničkog delovanja pravoslavnih crkava na globalnom nivou - kazao je Popović.

Dodao je i da su Kopti kao i Srbi, drevni narod sa dugom i bogatom tradicijom, koji je prolazio kroz mnoge istorijske izazove, ali je uspio da sačuva svoju vjeru, kulturu i identitet.

- Ovo je susret dva drevna naroda i dvije crkve koje, uprkos vijekovima stradanja i pritisaka, neprestano svedoče o svojoj istrajnosti i duhovnoj snazi. Obe crkve okupljaju svoj verni narod i ostaju čuvari sabornosti, bez obzira na društvene i istorijske okolnosti - naglasio je Popović, navodi se u saopštenju ministarstva.

Koptska crkva, sa sjedištem u Aleksandriji, jedna je od najstarijih hrišćanskih zajednica u svijetu i broji više od petnaest miliona vjernika, pretežno u Egiptu i predstavlja živi spoj duhovne, kulturne i istorijske tradicije egipatskih hrišćana, dodaje se u saopštenju ministarstva.

- Kopti se smatraju potomcima drevnih Egipćana. Iako su među prvima prihvatili hrišćanstvo, uspjeli su da očuvaju svoj identitet i vjeru i nakon vijekova života pod muslimanskom vlašću - ističe se u saopštenju.