latinica  ћирилица
04/05/2025 |  16:44 ⇒ 21:39 | Autor: RTRS

Izvještaj Vlade Srpske - OHR neustavno transformiše BiH (VIDEO)

Pokušaj OHR-a da upravlja odlukama predstavlja očigledno protivpravan napad na demokratski ustavni poredak BiH. Godinama je, sa bivšim visokim predstavnicima, OHR izvor destabilizacije koji ozbiljno koči politički razvoj BiH, navodi se u Izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.
Vlada Republike Srpske - Foto: RTRS
Vlada Republike SrpskeFoto: RTRS

Vlada je ukazala da OHR neustavno transformiše i deformiše BiH koja se zbog toga, ali i nezakonitih i nepromišljenih postupaka penzionisanog njemačkog birokrate Kristijana Šmita nalazi u dubokoj političkoj krizi.

Protivustavno djelovanje OHR-a koje traje gotovo tri decenije, čiji je vrhunac nelegitimni Kristijan Šmit i njegovo zadiranje u zakonodavnu vlast, predstavlja napad na demokratski ustavni poredak BiH.

Ukazala je na to Vlada Republike Srpske u izvještaju koji je dostavljen Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

U dokumentu se jasno navode nadležnosti koje bi legitimni predstavnici trebalo da imaju, u skladu sa Dejtonskim sporazumom i Ustavom.

Takođe, ukazuje se na više od stotinu zakona i ustavnih amandmana koje su visoki predstavnici, neustavno nametnuli.

Napominje se i da su Ustavom jasno određene nadležnosti entiteta.

- Institucije uspostavljene suprotno jasnim odredbama Ustava BiH nezakonite su i Republika Srpska nije dužna da ih prizna. Potpuno je orvelovski tvrditi da Republika Srpska djeluje "suprotno Dejtonu" zato što traži da se poštuje Ustav BiH koji je usaglašen u Dejtonu. Napad na Dejton predstavljaju, u stvari, autokratsko nametanje na stotine odluka visokih predstavnika građanima BiH - navodi se u Izvještaju Vlade Srpske.

To što Kancelarija visokog predstavnika i 30 godina nakon okončanja rata postoji, dovoljno govori o suverenitetu BiH.

Politikolog Vojislav Savić smatra da je jedno od rješenja za BiH kao kolonijalnu upravu Kristijana Šmita, izbor novog legitimnog visokog predstavnika u Savjetu bezbjednosti.

- Imenovanje novog visokog predstavnika bilo bi po meni bolje nego da se ovaj samo ukine, da taj novi ukine sve njegove odluke pošto on nije imao ovlašćenja da to radi. Da ukine sve njegove odluke, posljedično time se obesmišljava proces koji se vodio i BiH može ući u neku fazu pregovora o stabilizaciji - navodi Savić.

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Srbije Arno Gujon smatra da bez Republike Srpske ne bi bilo ni Srba u BiH, te da su pokušaji da se ukloni predsjednik Srpske Milorad Dodik opasnost za milion Srba u BiH, ali i za region Balkana i Evropu.

- Već nekoliko godina postoje tendencije Bošnjaka koji žele da ostvare političku prevlast nad druga dva naroda ukidanjem njihovih nadležnosti. Republika Srpska je žrtva ovog pokušaja centralizacije, odnosno želje da se ukinu steknuta prava kroz ukidanje različitih nadležnosti obezbjeđenih Dejtonskim sporazumom - ističe Gujon.

Sve to za cilj ima transformaciju BiH u unitarnu i centralizovanu državu, u kojoj bi centar odlučivanja bilo Sarajevo, a politiku svima u BiH kreirali bi politički predstavnici većinskog bošnjačkog naroda.

Savjet bezbjednosti UN održaće polugodišnju debatu o situaciji u BiH u utorak, 6. maja, kojoj će prisustvovati i srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.