

Sve veći broj preduzeća i institucija ulaže u obnovljive izvore energije (VIDEO)

Komunalno preduzeće Vodovod iz Gradiške uspješno je realizovalo izgradnju solarne elektrane snage 1 megavat na vodoizvorištu Žeravica. Projekat finansiran grant sredstvima iz Slovenije, preduzeću je osiguralo potpunu energetsku nezavisnost u radu na ovom vitalnom objektu.
- Samom izgradnjom fotonaponske elektrane ostvarićemo energetsku nezavisnost na izvorištu, a pored toga transponovaćemo EU direktivu u oblasti zelene energije u smanjenju takozvanog karbonskog otiska i smanjićemo emisiju CO2 u atmosferi na godišnjem nivou za nešto oko 900 tona što je svakako jedan veliki iskorak - rekao je Sandro Zeničanin direktor KЈP Vodovod, Gradiška.
Ulaganja u solarnu energiju prepoznalo je i preduzeće "Rapić". Na krovu pogona za proizvodnju stočne hrane, uz korištenje subvencija Ministarstva poljoprivrede postavljena je elektrana snage pola megavata. Investicija omogućava značajne uštede i smanjenje zavisnosti od tradicionalnih izvora energije.
- Tih 500 kilovata definitivno ne može da podmiri sve potrebe fabrike jer fabrika, evo samo jedan zanimljiv podatak, na liniji ima preko 500 elektromotora različite snage, što je velika potrošnja naravno i bez rasvjete ali dobrim dijelom podmiruje potrebe uz naravno svu ostalu energiju koju povučemo iz sistema - istakao je Petar Ninić marketing menadžer kompanije "Rapić", Gradiška.
Na području Gradiške trenutno su u izgradnji ili su u planu nove solarne elektrane, koje zajedno obezbjeđuju oko četvrtinu ukupnih energetskih potreba grada, koje iznose 40 megavata. Time Gradiška postaje primjer lokalne zajednice koja aktivno prati evropske energetske trendove.
- U ovom trenutku sigurno imamo preko 10 čak i 15 megavata puštenih u funkciju uz najavu izgradnje u Novoj Topoli na prostoru bivše svinjogojske farme elektrane 20 megavata i prema do sada izdatim građevinskim dozvolama imamo planiranu gradnju niza elektrana od 1 i 2 megavata - kaže Zoran Adžić gradonačelnik Gradiške-
Planirano je i finansiranje novih solarnih projekata sa nivoa BiH, posebno u novim slobodnim poslovnim zonama Liman i Nova Topola čime će se stvoriti povoljniji uslovi za investitore.
- ,Obezbijedićemo određena finasiska sredstva za implementaciju zelene agende koristeći prije svega električnu energiju iz obnovljivih izvora i jednu vrlo sofisticiranu težnju da prerađivači u Gradišci koriste energiju sunca kako u perspektivi nebi imali dodatnih opterećenja prilikom plasmana proizvoda u zemlje EU - poručio je Staša Košarac ministar ekonomskih odnosa i spoljne trgovine u Savjetu ministara BiH.
Gradiška je dobar primjer lokalne zajednice koja se okreće energiji sunca. Uz pomoć domaćih i međunarodnih fondova gradi održivu i nezavisnu energetsku budućnost.