

Izvještaj Vlade Srpske SB UN: Republika Srpska opredijeljena za put u EU

- Evropske integracije BiH, nažalost, i dalje su blokirane zbog postojanja međunarodnog namjesnika koji vlada odlukama - za koje i sama EU priznaje da je nespojivo sa suverenitetom BiH, a samim tim i kretanjem zemlje ka članstvu u EU - ukazuje se u šestom dijelu izvještaja.
U dokumentu se napominje da i EU u Mišljenju o zahtjevu BiH za članstvo priznaje da dalji rad visokog predstavnika sa širokim autokratskim ovlašćenjima sputava napredak BiH na putu evropskih integracija.
- U pogledu visokog predstavnika, u Mišljenju EU kaže se sljedeće: "Tako intenzivan međunarodni nadzor je, u načelu, nespojiv sa suverenitetom BiH, pa stoga i sa članstvom u EU" - ističe se u izvještaju, koji je uputila Vlada Republike Srpske.
U izvještaju se ističe da su bivši visoki predstavnici jasno ukazali da dalje postojanje OHR-a podriva napredak BiH na putu ka EU.
- O OHR-u bivši visoki predstavnik Volfgang Petrič kaže: "To neće funkcionisati i ne možete ući u EU sa takvim gospodarom koji će donositi te odluke" - navodi se izvještaju.
U dokumentu se citira i Petričeva izjava da "svaka Šmitova odluka udaljava BiH - gura je od EU", kao i da "ako ne prestanu sve vanjske intervencije, neće biti evropske budućnosti za BiH".
- Slično tome, kao što je bivši visoki predstavnik Karl Bilt napisao "kontinuirano prisustvo OHR-a u svojstvu staratelja Dejtona često razvodnjava uticaj djelovanja EU". Konstatuje da je /OHR/ "od dijela rješenja postao dio problema" - piše u izvještaju.
U ovom dokumentu se konstatuje da je napredak BiH ka članstvu u EU dodatno blokiran opstrukcijom bošnjačkih političkih stranaka u pogledu sprovođenja reforme kojom bi se strane sudije u Ustavnom sudu BiH zamijenile državljanima BiH, reforme koja je jedna od 14 ključnih prioriteta koje je EU postavila za BiH.
- Najveće srpske i hrvatske stranke u BiH snažno se zalažu da strane sudije u Ustavnom sudu BiH budu zamijenjene državljanima BiH, te su i predložile zakon u tom smislu. Međutim, bošnjačke stranke odbijaju čak i da taj prijedlog uzmu u razmatranje, čime su stale na put i punom suverenitetu i napretku BiH ka članstvu u EU - naglašava se u izvještaju.
Iz Republike Srpske ukazali su da napredak BiH ka članstvu u EU dodatno koči bošnjačka SDA, koja opstruiše usvajanje reformskog programa neophodnog za isplatu sredstava iz Plana rasta EU za Zapadni Balkan.
U dokumentu se dodaje da su nivo BiH, oba entiteta i šest od deset kantona FBiH već dali saglasnost na reformski program, ali četiri kantona pod kontrolom SDA blokiraju njegovu primjenu.
Republika Srpska nastaviće da se zalaže za napredak BiH ka članstvu u EU, uz insistiranje na poštovanju dejtonske strukture BiH - poručeno je u šestom dijelu izvještaja upućenom Savjetu bezbjednosti UN.