latinica  ћирилица
05/05/2025 |  13:13 ⇒ 13:13 | Autor: RTRS

U Banjaluci 14. maja Okrugli sto "Suverenitet nekad i sad (politički, kulturni i naučni)"

Institut za humanističke i društvene nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci organizuje Okrugli sto pod nazivom "Suverenitet nekad i sad (politički, kulturni i naučni)" s ciljem da na ovu uvijek aktuelnu temu ponudi naučne odgovore.
Okrugli sto "Suverenitet nekad i sad (politički, kulturni i naučni)" - Foto: Ustupljena fotografija
Okrugli sto "Suverenitet nekad i sad (politički, kulturni i naučni)"Foto: Ustupljena fotografija

Postavlja se pitanje u kojem obliku je moguće zadržati suverenost u politici, kulturi i nauci u periodu velikih globalnih sila sa nuklearnim naoružanjem, u vrijeme interneta i vještačke inteligencije?

Na koji način narodi kao srpski mogu da oblikuju, sačuvaju i izraze svoju suverenost – političku, kulturnu i naučnu, i u kakvoj su korelaciji pomenuti vidovi suverenosti i da li su zavisni jedni od drugih.

Postoji li politički suverenitet bez kulturnog i naučnog, i obrnuto, da li nauka i kultura mogu da budu samostalne i autentične bez političke nezavisnosti? Da li se klasične definicije suvereniteta, od kojih su možda najpoznatije ona Žana Bodena o trajnoj i apsolutnoj moći države i Karla Šmita o odluci o vanrednom stanju, mogu na isti način posmatrati i danas?

Posebno je važno pitanje kakva je uloga Srpske pravoslavne crkve, koja vijekovima predstavlja jedan od osnovnih temelja srpskog identiteta, u vremenima koja dolaze? Na koji način je moguće pomiriti stremljenja modernog svijeta sa tradicionalnim shvatanjima, i pritom zadržati suverenost u političkom odlučivanju, kulturi i nauci?

Primjeri oduzimanja Kosovo i Metohije iz sastava Repbulike Srbije, praćeni pritiscima na Republiku Srpsku i srpski narod u cijelini, dovoljan su razlog da se iznova razgovara o ovim temama.

Okrugli sto će biti održan 14. maja sa početkom u 10 časova, u Plavoj sali Filozofskog fakulteta u Banjaluci.

Učesnici su: prof. dr Miloš Ković, prof. dr Darko Đogo, prof. dr Zoran Čvorović, prof. dr Đorđe Vuković, doc. dr Nina Sajić, ma Petar Ćurčić, ma Marko Romić i ma Dejan Došlić.