

Šta se krije iza odluke da se Alternativa za Njemačku proglasi ekstremističkom organizacijom? (VIDEO)

Tužbi je prethodila i odluka Vlade pokrajine Hesen da predstavnike AfD-a isključi sa delegacijskog putovanja u Srbiju i Hrvatsku, što je ministar za evropska pitanja Manfred Penc opravdao odlukom njemačke Federalne kancelarije za zaštitu Ustava.
Da li se iza svega krije namjera da se AFD eliminiše iz političkog života Njemačke?
Putovanje u Srbiju i Hrvatsku za predstavnike AfD-a završeno je prije nego što je počelo. Umjesto da su već na Balkanu, neposredno pred put, Ana Nguen i Kristijan Rode, isključeni su iz delegacije.
- To je stvarno smiješna odluka. Putovala sam u delegaciji i u parlamentarnoj grupi prošle godine i sve je bilo u redu. Kao što sam rekla, stvarno je smiješno. Ovo je PR katastrofa za Manfreda Penca. Ovdje u Njemačkoj, mnogo ljudi iz Srbije, glasalo je za nas - izjavila je predsjednik Odbora za evropska pitanja AfD Ana Nguen.
Spoljnopolitička odgovornost trebalo bi bude iznad stranačkih linija, ističe Nguen. Ali nije jer je ovakav odnos uslijedio nakon odluke Federalne kancelarije za zaštitu Ustava da AfD proglasi krajnje ekstremističkom i da se tako pojača nadzor nad njenim predstavnicima.
Sve, kaže, Nguen, zbog toga što je rast AfD-a opasnost po vladajuće stranke.
- Ova odluka Kancelarije za zaštitu ustava je politička, nije neutralna i nije legalna. Nisu dokazali da smo desničarska ekstremistička stranka. Nisu objavili dokumente. Nismo ih pročitali. Žele da kažu da smo ekstremisti, što nismo - istakla je Nguen.
Pitanje je koliko je nadležna kancelarija bila samostalna u svom odlučivanju o AfD? Struka nema dilemu - odluku su "pogurali" spoljni faktori, tačnije centri odlučivanja u Evropskoj uniji.
Isti je, navode, bio i slučaj sa Rumunijom kada je iz Brisela stigao nalog da Ustavni sud poništi prvi krug predsjedničkih izbora.
- Činjenica da nisu bili uključeni direktno u zabranu AfD partije u Njemačkoj, ali je sasvim sigurno da je njihov uticaj na odluke o Njemačkoj bio značajan, kao i neke druge koje govore u pravcu nekog dirigovanog pravljenja demokratije, što u ovom trenutku neće biti toliko korisno - rekao je profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci.
Na potpuno nevjerovatan odnos Evropske unije prema Rumuniji još prije tri mjeseca upozorio je na minhenskoj konferenciji američki potpredsjednik DŽej di Vans koji je, uz američkog državnog sekretara Marka Rubija, odmah osudio odluku njemačkih vlasti da nadzire opozicionu AfD.
- Bio sam iznenađen što je bivši evropski komesar nedavno na televiziji zvučao oduševljeno što je rumunska vlada upravo poništila čitave izbore. On je upozorio da ako stvari ne budu išle po planu, ista stvar bi se mogla desiti i u Njemačkoj. Takve galantne izjave šokantne su za američke uši - kazao je Vans. :
A mogle bi Briselu da se vrate kao Bumerang. I to kroz protest Rumuna protiv politike zapadnih birokrata.
Profesor Šolaja, ističe, iz tog protesta jačala je podrška Đorđu Simionu, kandidatu desnice koji ima podršku Kalina Đorđeskua, kojem je zabranjena kandidatura.
Sve to Đorđeskuu ostavlja prostor da kao premijer i značajnija politička ličnost od predsjednika u Rumuniji napravi više problema Briselu.