

Drugi ugao: Pokušaj da se 9. maj ne obilježava kao Dan pobjede, već kao Dan Evrope - neskriveni pokušaj revizije istorije (VIDEO)

Komentarišući prijetnje visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaje Kalas onima koji žele da za Dan pobjede budu u Moskvi i najave briselske administracije da pripremaju novi paket sankcija prema Rusiji, nakon 9. maja, navode da svjedočimo usmjerenim aktima politike pamćenja u stvaranju nadnacionalnog evropskog identiteta, odnosno identiteta Evropske unije koji žele da proizvedu, što, upozoravaju, nije slučajnost.
- Govorimo o usmjerenim aktima politike i ovo što se sada dešava je njihov izlazak na površinu u čemu Njemačka ima glavnu ulogu. Nelogično je da se Njemačka pita za obilježavanje pobjede nad fašizmom, čija centralna proslava mora biti tu gdje jeste, na Crvenom trgu u Moskvi. Јer Rusi već od 1945. godine vode ozbiljnu politiku pamćenja, tradiciju, kad je u pitanju sam ritual obilježavanja Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu - izjavio je istoričar Predrag Lozo.
Lozo je naglasio da je srpski narod na ovim područjima bio suočen sa zlom potpunog uništenja i da za njih poslije 1941. godine više ništa nije bilo isto.
- Srpski narod je kroz svoju istoriju stradao, ali se i borio. Srbima se u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj dogodio genocid i srpski narod je digao ustanak, jedan od prvih ustanaka na području tadašnje Evrope. Iz njega je tada progovorilo upravo to istorijsko pamćenje, to zavjetno predanje - rekao je Lozo.
Lozo je napomenuo da je Republika Srpska upravo nastala devedesetih godina da nam se ne bi ponovio genocid iz 1941.
- Ona je produkt i ujedno pokazatelj značaja tog istorijskog pamćenja. Mi smo i u Drugom svjetskom ratu pokazali da smo narod velike istorijske tradicije i smatram da ima neke istorijske pravde i simboličnosti u tome da će predstavnici srpskog naroda 9. maja biti u Moskvi jer su to, prije svega, zaslužili naši preci koji su se borili protiv zla na ovim prostorima - istakao je Lozo.
Bivši ambasador BiH u Rusiji Željko Samardžija napomenuo je da je Rusija platila visoku cijenu svojim žrtvama u Drugom svjetskom ratu i s punim pravom može da obilježava jubilej pobjede nad nacizmom.
- Zašto se pojavljuje neonacizam svi mi to dobro znamo - rekao je Samardžija.
Samardžija je naglasio da će njegovanje kulture sjećanja zaustaviti reviziju istorije.
Istoričar i univerzitetski profesor Miloš Ković istakao je da "naš Drugi svjetski rat nije belgijski Drugi svjetski rat".
- Belgijanci su davali Hitleru dobrovoljce, mi nismo. Belgijanci su bili u SS trupama, mi nismo. Da li su Belgijanci pretrpjeli Јasenovac, Јadovno, Kozaru, Stari Brod, Prebilovce? Nisu. Tako je bilo i u Prvom svjetskom ratu. Srbi, naročito na području BiH su u Prvom svjetskom ratu pretrpjeli genocid. Nemate takve projekte i praksu uništenja Francuza ili Belgijanaca u Prvom svjetskom ratu. Moramo da izgradimo tu jednu istorijsku svijest, samosvijest o tome da su htjeli da nas unište u dva svjetska rata. Rusi su toga veoma svjesni - napomenuo je Ković.
Novinar Nebojša Malić napomenuo je da srpski narod ima jednu istorijsku obavezu da ostatku svijeta kaže šta je istina.
- Mislim da je, između ostalog, srpsko prisustvo u Moskvi 9. maja jedna poruka nevezana samo za 1941. , odnosno 1945. godinu, nego i na sve ono što se dešavalo devedesetih. Јedan moćan protest protiv kako revizije istorije Drugog svjetskog rata, tako i onoga što se dešavalo devedesetih - poručio je Malić.