

Održana sjednica Savjeta bezbjednosti UN; Srpsku zastupala Željka Cvijanović, Nebenzja napustio sjednicu jer nije želio slušati Šmita

Stav Republike Srpske zastupala je srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Hrvatska poziva sve političke aktere u BiH da se uključe u konstruktivan dijalog i saradnju i smatra da je potrebno odgovorno angažovanje kako bi se spriječila eskalacija i pomoglo upravljanje kroz političku krizu, izjavio je predstavnik Hrvatske u UN Hrvoje Ćurić Hrvatinić.
On je tokom polugodišnje debate Savjeta bezbjednosti UN o BiH rekao da je odgovornost političara i institucija u BiH da postepeno preuzmu na sebe brigu o stabilnosti i funkcionalnosti BiH, što je glavni predduslov za evropski put BiH.
Zamjenik ambasadora Francuske u UN DŽej Darmadikari ocijenio je da je BiH u jednoj od najgorih političkih i institucionalnih kriza u istoriji i pozvao članice Savjeta bezbjednosti UN da nastave da poštuju teritorijalni integritet i suverenost BiH.
On je na polugodišnjoj debati Savjeta bezbjednosti u Njujorku naglasio da Francuska smatra da se moraju poštovati odluke Ustavnog suda BiH.
Darmadikari je istakao da Francuska podržava ustavni poredak i institucije predviđene Dejtonskim sporazumom.
SAD ostaju posvećene Dejtonskom sporazumu i pozivaju sve političke lidere u BiH da se angažuju u konstruktivnom dijalogu radi postizanja veće stabilnosti, izjavio je američki predstavnik u Savjetu bezbjednosti DŽon Keli.
On je rekao da SAD ostaju posvećene stabilnosti BiH i da su zabrinutošću su pratile nedavne događaje u BiH.
- Pozivamo političke lidere na deeskalaciju i da izbjegavaju akcije koje mogu da povećaju nestabilnost ili nasilje u BiH, kao i da se angažuju u konstruktivnom dijalogu radi postizanja veće stabilnosti - rekao je Keli.
Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja izjavio je da je njemački političar Kristijan Šmit sebi postavio cilj da uguši sve srpsko u BiH, što bi Savjet bezbjednosti kategorički trebao da odbije kao neprihvatljivo, kao i da bi trebao da donese odluku o gašenju OHR-a.
Nebenzja je ukazao da je pokušaj Šmita da "oduzme kiseonik" političkim strankama u Republici Srpskoj jasan pokušaj da se iz političkog života u BiH izbace najpopularnije ličnosti i strukture u srpskom društvu.
- To je počelo krivičnim gonjenjem predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine Republke Srpske koji su demokratski izabrani predstavnici - rekao je Nebenzja.
Poštovanje Dejtonskog sporazuma i podrška BiH na putu evrointegracija je obaveza svih članica Savjeta bezbjednosti UN, izjavila je specijalni izaslanik Velike Britanije za zapadni Balkan Karen Pirs.
Ona je izrazila podršku BiH, naglasivši da je ova godina važna, između ostalog, zbog 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Pirsova je naglasila da je BiH je na agendi Savjeta još od ranih devedesetih godina prošlog vijeka i da predstavlja jedno od najozbiljnijih pitanja za to tijelo UN.
Ambasador Slovenije u UN Samuel Žbogar pozvao je lidere u BiH da smanje tenzije, uključe se u dijalog i poštuju Ustav BiH i Dejtonski sporazum, naglasivši da Slovenija ostaje privržena mirnoj budućnosti BiH unutar EU.
On je istakao da je Slovenija privržena stavu da su poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i održavanje mira i stabilnosti najvažniji za BiH.
Kristijan Šmit je dodatno pogoršao situaciju u BiH pozivanjem na takozvana bonska ovlašćenja i unio neslogu i tenzije među stanovništvo u BiH, umjesto da ih ublaži, izjavio je kineski ambasador u UN Geng Šuang.
On je tokom polugodišnje debate Savjeta bezbjednosti UN o situaciji u BiH istakao da je Šmit doveo BiH tešku političku sitauciju.
Geng je istakao da je presuda koju je Sud BiH izrekao predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku dodatno pojačala tenzije i nesuglasice u BiH.
Odmah na početku ambasador Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja napustio je sjednicu Savjeta bezbjednosti UN-a kazavši da ne želi slušati pristrastan izvještaj Kristijana Šmita.
- Želimo iskazati da se ne slažemo sa prisustvom Šmita kao tzv. visokog predstavnika. Savjet bezbjednosti ga nije podržalo kao visokog predstavnika. Postoji 25 godina prakse podržavanja viskog predstavnika i bez ovlaštenja SB sigurnosti to mjesto ostaje upražnjeno. On nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice, može boraviti u privatnom svojstvu i tako ga posmatramo danas. Ne namjeravam provoditi vrijeme slušajući njegove pristrasne ideje - kazao je ruski ambasador.
--------------------------
Vlada Srpske je već uputila svoj izvještaj u kojem navodi da njeno rukovodstvo djeluje u cilju očuvanja Dejtonskog sporazuma i da ga Republika Srpska u potpunosti poštuje, kao i Ustav BiH koji je njegov sastavni dio.
Republika Srpska ostaje opredijeljena za evropske integracije BiH, a tu posvećenost najbolje potvrđuje činjenica da je Srpska jedini nivo vlasti u BiH koji, počev od 2009. godine, sistematično usklađuje svoje zakonodavstvo sa pravnom tekovinom EU, navodi se u 33. izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.