latinica  ћирилица
06/05/2025 |  19:03 ⇒ 20:10 | Autor: RTRS

Ruski ambasador napustio sjednicu tokom Šmitovog obraćanja; Nebenzja - strani igrači izazvali političku krizu (VIDEO)

Rasprava o situaciji u BiH u Savjetu bezbjednosti UN-a trajala je nešto više od dva sata. Na samom početku, ambasador Ruske Federacije ukazao je na nelegitimnost Kristijana Šmita poručišvi da Nijemac pred Savjetom bezbjednosti ne može govoriti u svojstvu visokog predstavnika. Ambasador Kine je istakao da je Kristijan Šmit dodatno pogoršao situaciju u BiH pozivanjem na takozvana bonska ovlašćenja i unio neslogu i tenzije među stanovništvo u BiH.
Vasilij Nebenzja (foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL) -
Vasilij Nebenzja (foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL)

Američki ambasador DŽon Keli naveo je da SAD ostaju posvećene Dejtonskom sporazumu i pozivaju sve političke lidere u BiH da se angažuju u konstruktivnom dijalogu radi postizanja veće stabilnosti.

Rasprava zvanično nije ni počela, a ambasador Ruske Federacije Vasilij Nebenzja odmah je ukazao na činjenicu da Kristijan Šmit nije legalno izabran i da nema potvrdu Savjeta bezbjednosti UN, te da ne može govoriti u ime visokog predstavnika, nego isključivo kao privatna ličnost.

- Želimo iskazati da se ne slažemo sa prisustvom Šmita kao tzv. visokog predstavnika. Savjet bezbjednosti ga nije podržao kao visokog predstavnika. Postoji 25 godina prakse podržavanja visokog predstanika i bez ovlaštenja Savjeta bezbjednosti to mjesto ostaje upražnjeno - jasan je Nebenzja.

Nebenzja je nakon toga napustio svoje mjesto u trenutku kad se obraćao Kristijan Šmit.

I ambasador Kine Geng Šuang takođe je ukazao na to da Kristijan Šmit nema legitimitet, kao i na uzroke političke krize u BiH.

- Nakon presude protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i odluka koje je usvojila Narodna skupština Srpske, tenzije su se intenzivirale, a razlike dodatno pojačale. To je zabrinjavajuće. Trenutne tenzije nikome ne služe niti idu u pravcu mira i stabilnosti. Јedan od glavnih uzroka jeste korištenje bonskih ovlaštenja od strane Kristijana Šmita. To je dovelo do još gore situacije - rekao je Šuang.

Ruski ambasador Vasilij Nebenzja je u svom obraćanju istakao da postoje brojni faktori unutar BiH ali i van nje koji pokušavaju napraviti unitarnu državu.

Ukazao je i na brojne pokušaje revizije Dejtonskog mirovnog sporazuma.

- Nalog za hapšenjem Dodika samo pojačava tenzije u zemlji i regionu umjesto da radimo na tome da ih smanjimo. Treba osnažiti Dejtonski mirovni sporazum i osloboditi državu Kancelarije visokog predstavnika koja je postala neka vrsta instrumenta za represiju - dodao je Nebenzja.

Stavovi zapadnih zemalja nisu se razlikovali od prethodnih debata pred Savjetom bezbjednosti.

Predstavnici SAD i Francuske ponovo su kritikovali Republiku Srpsku navodeći da njeni zvaničnici provode secesionističku politiku.

- SAD ostaju posvećene stabilnosti u BiH i Dejtonskom sporazumu. Pratili smo dešavanja sa zabrinutošću i pozivamo političke aktere na deeskalaciju situacije i konstruktivan dijalog. SAD se protive secesionističkoj retorici i podržavaju multinacionalni karakter BiH - navodi DŽon Keli, predstavnik SAD pri Ujedinjenim nacijama.

DŽej Darmadikari, predstavnik Francuske pri Ujedinjenim nacijama kaže da je ova država zabrinuta zbog nacrta novog ustava Republike Srpske.

- To je napad na teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Francuska smatra da su neprihvatljive prijetnje lidera Republike Srpske. Pozivamo ih da ne idu putem separatizma i da ne ugrožavaju evropsku budućnost BiH i njenih građana - smatra Darmadikari.

Ambasadori Srbije i Hrvatske, potpisnica i garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma pozvale se na unutrašnjih dijalog i dogovor legalno i legitimno izabranih predstavnika sva tri konstitutivna naroda.

Hrvatski predstavnik kritikovao je rad Kristijana Šmita, dok je srpski istakao da Republika Srpska zagovara Dejtonsku BiH.

- Poštovanje ustavnih nadležnosti je ključno. Ne možemo imati vanjsko nametanje i entitetsko preglasavanje kao održivo rješenje. Problem je funkcionisanje BiH, a to nije uzrokovano Dejtonskim mirovnim sporazumom nego otvorenim pokušajem da se taj sporazum ugrozi. Kako je navedeno u izvještaju Vlade Republike Srpske, ona se ne zalaže za secesiju nego za očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma - kazao je Radomir Ilić, predstavnik Srbije u UN.

Hrvoje Ćurić, predstavnik Hrvatske u UN navodi da njegova zemlja poziva sve aktere da poštuju ustavni poredak i konstitutivnost naroda.

- Pozivamo na suzdržavanje od retorika koje vode podjelama. Potreban nam je snažan diplomatski angažman kako bismo prevazišli krizu - ističe on.

Ilić je poručio da Srbija ima strateški interes za očuvanje stabilnosti u BiH, te naglasio da odbacuju optužbe političkog Sarajeva da zvanični Beograd podriva ustavni poredak BiH.