latinica  ћирилица
06/05/2025 |  19:10 ⇒ 20:10 | Autor: SRNA

Ilić: BiH nije funkcionalna zbog stranog uplitanja, podrška zahtjevu Srpske za vraćanjem nadležnosti

Problem funkcionalnosti BiH uzrokovan je stranim uplitanjima, a Srbija kao potpisnica Dejtonskog sporazuma smatra opavdanim zahtjeve Republike Srpske za vraćanjem njenih nadležnosti, rekao je otpravnik poslova pri Stalnoj misiji Srbije u UN Radomir Ilić.
Radomir Ilić  (foto: UN Web TV) -
Radomir Ilić (foto: UN Web TV)

On je tokom polugodišnje debate Savjeta bezbjednosti UN o BiH u Njujorku istakao da je za funkcionalnu BiH neophodno da se poštuje provjerena ustavna struktura, koja počiva na dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Ilić je naglasio da nacionalno preglasavanje i nametanje rješenja odlukama ne mogu dati trajna rješenja u BiH, već krše ustavnom definisana prava konstitutivnih naroda i nadležnosti entiteta

On je ukazao da očuvanje stabilnosti u BiH zahtijeva puno poštovanje ustavnih mehanizama i strukture definisane Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma.

- Niko u BiH ne treba da se oseća ugroženo zbog ustavnog poretka, jer u tom slučaju zemlja neće moći da funkcioniše u pravom smislu - rekao je Ilić i dodao da su u tom smislu institucionalna prava i nadležnosti od suštinskog značaja.

On je ukazao da problem funkcionalnosti BiH nije uzrokovan Dejtonskim sporazumom, nego stranim uplitanjima kao što je konstatovano i u izvještaju Vlade Republike Srpske u kojem se, kako podsjeća, navodi da se Srpska ne zalaže za secesionizam, nego za vraćanje njenih nadležnosti.

- Kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, Srbija smatra te zahteve opravdanim - rekao je Ilić.

Sa druge strane, kaže Ilić, odluka vanustavnog Suda BiH kojom je osuđen predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i izdavanje naloga za hapšenjem najviših zvaničnika Srpske zbog navodnog podrivanja ustavnog poretka BiH jesu politički motivisani.

Ilić je podsjetio da je vanustavni Sud BiH tražio od Interpola da izda međunarodnu potjernicu za zvaničnicima Srpske, ali da je taj zahtjev odbijen, uz obrazloženje da je politički motivisan.

On je istakao da postupci Kristijana Šmita, koga Savjet bezbjednosti nije potvrdio za visokog predstavnika u BiH, nisu u skladu sa mandatom koji je definisan Aneksom 10, niti su demokratski prihvatljivi.

Ilić je naveo da se nastoji da se sa političke scene skloni demokratski izabrani predsjednik Republike Srpske i da se pri tome pravosudne institucije zloupotrebljavaju u političke svrhe.

Govoreći o, kako kaže, oozbiljnim optužbama protiv Srbije koje stižu iz političkog Sarajeva, Ilić je ukazao da se njima prikrivaju namjere rušenja BiH kao države sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

- Mi osuđujemo taj politički narativ - rekao je Ilić i dodao da je strateški interes Srbije da stabilnost BiH bude očuvana.

On je naveo da će Srbija nastaviti da daje doprinos regionalnoj stabilnosti i miru.

Nakon obraćanja Ilića zaključena je polugodišnja debata Savjeta bezbjednosti o BiH.