

"Cvijanovićeva rekla istinu o stanju u BiH, Šmit kao Hromi Daba"

On je rekao da su izlaganje Cvijanovićeve čuli svi, tako da propaganda koja djeluje neprekidno iz Sarajeva i drugih zapadnih zemalja nije mogla da potpuno zagluši istinu.
- Članovi Saveta bezbednosti će, hteli ne hteli, morati da zadrže na umu činjenice koje je iznela Cvijanovićeva - kaže Јovanović i napominje da su njene stavove i Dejtonski sporazum kao takav podržale dvije stalne članice - Kina i Rusija.
Јovanović ističe da je potez ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzje, koji je napustio salu tokom izlaganja Kristijana Šmita, potvrda da ga ta stalna članica Savjeta bezbjednosti ne priznaje.
- Tako da je Šmit - Hromi Daba koji se našao u BiH i kao takav pokušava da se nametne i u UN. Ali, kao što su diskusije u Savetu bezbednosti pokazale, on u tome očigledno nema uspeha niti će ga imati. Ključan je stav o njegovom imenovanju, a to je da mora da dobije agreman Saveta bezbednosti, koji nije dobio niti je u izgledu da ga dobije - kaže Јovanović koji je i bivši ministar spoljnih poslova SR Јugoslavije.
Srpski diplomata ocijenio je i da je pojavljivanje Šmita na debati o BiH učvrstilo činjenicu o nepremostivom nedostatku njegovog legitimiteta.
- Diskusija je odslikala ono što se nalazi u odnosima snaga prema BiH i sa te strane nije bilo nekih novih momenata i iznenađenja, ali je važno da se preko izlaganja Cvijanovićeve, prvi put izložilo kompletno mišljenje Republike Srpske - kaže Јovanović za Srnu.
Јovanović napominje da je dosadašnji redoslijed događaja bio takav da su predstavnici Federacije BiH, visoki predstavnici, pa i neki centri moći sa Zapada konstantno radili na tome da se Dejtonski sporazum, "malo po malo, praktično, potpuno izmeni" i da se na temelju toga insistira na pravu za korjenito mijenjanje odnosa i strukture same BiH.
On smatra da je izlaganje Šmita bilo u suštini izlaganje stavova FBiH i da tu nema ničeg novog, osim što su na tom visokom, svjetskom nivou razotkrili svoje namjere da što prije dođe do, ne samo suštinske, već i formalne promjene Dejtonskog sporazuma.
Јovanović ukazuje da su otkrili i namjeru da se kroz to progura ideja o unitarnoj BiH, ali ne više na skriven način, jer su sve nestrpljiviji i agilniji u radu u tom pravcu.
- Međutim, to je jedna razotkrivena istina. Teško da mogu neprekidnim ponavljanjem tih svojih rezervisanih stavova prema Dejtonskom sporazumu da zadobiju simpatije većeg dela međunarodne zajednice, pogotovo ne svih stalnih članova Saveta bezbednosti - naveo je Јovanović.
Šmitovo pojavljivanje, kako ističe Јovanović, može samo da dalje učvrsti članice UN koje su rezervisane prema njegovom djelovanju da je ono protivno propisima i proceduri.
- Ako ostane u BiH i koliko bude dugo ostao, ostaće sa tim nepremostivim nedostatkom u svojoj legitimaciji - naveo je Јovanović.
Komentarišući izjavu ambasadora BiH u UN Zlatka Lagumdžije, koji se nakon sjednice Savjeta bezbjednostio hvalio podrškom Pakistana, Јovanović kaže da su Lagumdžija i FBiH, nažalost okrenuti islamskim zemljama kao prirodnim saveznicima, ali da to nije u skladu sa tonom i idealima vođenja politike.
- Politika treba da dobije podršku ne samo istovernih i političkih istomišljenika, nego naročito da pridobije druge koji imaju principijelnije i kritičnije stavove. On se očigledno nije mnogo trudio i onda je "mahao zastavom" podrške koju je dobijao od nekih islamskih zemalja, što nije dovoljno - naveo je Јovanović.