

Nebenzja: Rusija i Srbija inicirale rezoluciju UN o Drugom svjetskom ratu

Usvajanje rezolucije pod nazivom "Osamdeset godina od završetka Drugog svjetskog rat", osim Rusije i Srbije, inicirale su Kina, Bjelorusija, Azerbejdžan, Јermenija, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
- Rezolucijom je predviđeno da se Dan pobjede obilježava u sali Generalne skupštine svakih pet godina - rekao je Nebenzja na zasjedanju Generalnom skupštinom UN posvećenom žrtvama Drugog svjetskog rata.
On je naveo da Evropa danas zataškava da je Hitler uživao simpatije i podršku brojnih članova britanske kraljevske porodice, da su se Italija, Finska i Rumunija borile na strani nacista, stavljajući im na raspolaganje 700.000 vojnika.
- O tome najbolje svjedoče imena formacija koje su se borile na strani nacističke Njemačke - legija francuskih dobrovoljaca, španski dobrovoljci, norveška, holandska, letonska, estonska SS legija, belgijska dobrovoljačka divizija, SS dobrovoljački korpus "Danska" - rekao je Nebenzja i dodao da su se Hitlerovoj strani borili i ukrajinski nacionalisti.
Nebenzja je podsjetio da su sve antifašističke snage 1941. godine uspjele da se ujedine i da su ideološki protivnici – SSSR, SAD i Velika Britanija, koji su iza sebe imali epizode oružanog sukoba, pokazali mudrost i stali rame uz rame.
- Tada nikome nikada ne bi palo na pamet da igra ideološke igre, pokušavajući da izjednači fašizam i komunizam. Svima je bilo jasno gdje je dobro, a gdje zlo. Svaka druga odluka bila bi kobna za cijeli svijet. Zahvaljujemo se svim učesnicima antihitlerovske koalicije i odajemo počast doprinosu saveznika pobjedi - rekao je Nebenzja.
On je naveo da je Kina u Aziji predvodila borbu protiv japanskog militarizma, dok je Srbija organizovala najveći partizanski pokret u Evropi.
Iako je zlo bilo poraženo, kaže Nebenzja, cijena pobjede je bila skupa – Kina je u ratu izgubila 35 miliona ljudi, a SAD oko pola miliona.
- Borbu za slobodu naroda vodili su heroji iz Latinske Amerike, Azije i Afrike. Cijena Sovjetskog Saveza bila je 27 miliona života, a samo nenadoknadivi vojni gubici iznosili su 12 miliona ljudi. Milioni civilnih žrtava bili su rezultat genocidne politike koju su nacisti sprovodili protiv naroda Sovjetskog Saveza - rekao je Nebenzja.
On je ukazao da se danas svjedoči novom pisanju istorije u kojem se ruše spomenici borcima protiv fašizma, a nacistički kolaborator Stepan Bandera proglašava za nacionalnog heroja.
Nebenzja je upozorio da nacizam oživljava i brzo stiče pristalice, koji danas pokušavaju da dokažu da je poštovanje Hitlera, njegovih sljedbenika i ideologije, zapravo ostvarenje prava na slobodu mišljenja i izražavanja.
- Štaviše, visoki zvaničnici EU prijete sankcijama zbog učešća na Paradi pobjede u Moskvi i pozivaju ljude da u to vrijeme putuju u Kijev. Postavlja se pitanje ko će biti počastvovan u Kijevu? Milioni Ukrajinaca koji su se herojski borili u Crvenoj armiji i dali svoje živote u borbi protiv fašizma ili nacistički kolaboracionisti Bandera i Šuhevič? - upitao je Nebenzja.
On je odbacio optužbe da Rusija prisvaja pobjedu u Drugom svjetskom ratu, rekavši da je smatra zajedničkom, prenosi RT Balkan.