

Višković: Dan pobjede nad najvećim zlom prošlog vijeka

Višković je rekao novinarima u Banjaluci da bi svi trebali da se zapitaju kakva bi Evropa i svijet danas bili da nacizam i fašizam nisu tada pobijeđeni.
- U toj borbi Srbi su zajedno sa Rusima podnijeli najveće žrtve, posmatrajući ukupni broj stanovnika. Bili smo među prvima koji su se suprotstavili povampirenom nacifašizmu i na neki način smo dali veliki doprinos da i sam tadašnji Sovjetski savez lakše podnese njemačke udare - rekao je Višković nakon što je u Banjaluci obilježen Dan pobjede nad fašizmom.
On je dodao da se danas, 80 godina od pobjede nad fašizmom, nažalost, dešava povampirenje te ideje.
- Nacifašizam je pobijeđen 1945. godine, ali kao ideja nije uništen jer postoje i dalje potomci nacista na važnim pozicijama koji i danas šalju iste poruke koje su se mogle čuti uoči i u Drugom svjetskom ratu. Prijete čak i onima koji žele da se nađu na nekoj bitnoj proslavi 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom - rekao je Višković.
On je dodao da su Srbi imali najveće učešće u Narodnooslobodilačkom ratu na ovim prostorima, iako im i dalje u BiH i šire šalju neprijateljske poruke.
- Nažalost, oni nikada nisu imali snage da priznaju i da je Nezavisna Država Hrvatska počinila genocid nad Srbima. Pola miliona Srba je umoreno najbrutalnije u logoru Јasenovac - istakao je Višković, podsjećajući da postoje brojna stratišta gdje su nad Srbima izvršeni najmonstruozniji zločini.
On je rekao da je borba za Srpsku svetinja jer su Srbi opredijeljeni za slobodu.
- To je naša ključna riječ, a mi ne bismo mogli da uživamo u slobodi ako nemamo Srpsku. Ona je garant naše slobode, opstanka i bitisanja na ovim prostorima - poručio je Višković.
On je napomenuo da istinu o antifašističkoj borbi Srba treba prenositi na mlade generacije.
- Mi smo ljudi mira. Šaljemo i danas poruke mira, a ne bilo kakve druge. A prema nama se šalju poruke iste kao što su ih preživljavali naši preci u Drugom svjetskom ratu - rekao je on.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.
Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Јugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.
Bivša Јugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRЈ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.