latinica  ћирилица
09/05/2025 |  13:56 ⇒ 14:24 | Autor: RTRS

Na Palama obilježen Dan pobjede: Srpski i ruski narod uvijek na strani pravde

Polaganjem vijenaca na spomenike narodnim herojima Milanu Simoviću i Mitru Miniću, borcima palim u Drugom svjetskom ratu i maršom "Besmrtnog puka" na Palama je danas obilježen 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, na kojem je istaknuto da će srpski i ruski narod uvijek biti na strani pravde, istine i nikada neće zaboraviti svoje pretke.
Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom u Palama - Foto: RTRS
Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom u PalamaFoto: RTRS

Nakon polaganja vijenaca uslijedio je marš "Besmrtnog puka" od Sabornog hrama Svetog arhangela Gavrila i šetnja promenadom u kojoj su potomci poginulih i nastradalih u Drugom svjetskom ratu nosili fotografije svojih predaka.

Na obilježavanju je učestvovvala i delegacija Ambasade Ruske Federacije u BiH.

Savjetnik ambasadora Ruske Federacije u BiH Anton Sokolov rekao je da se danas obilježava 80 godina pobjede nad najvećim zlom - fašizmom.

- Ovo je zajednički praznik naših bratskih naroda, praznik slavnih predaka koji su se borili na strani istine, izvojevali pobjedu ali i život budućih generacija i to po cijenu svojih života - izjavio je Sokolov.

On dodaje da je danas u maršu "Besmrtnog puka" nosio sliku svoga djeda Vasilija Sokolova, koji je prošao kroz cijeli rat te uzeo učešće u odbrani Staljingrada, oslobađanju Beograda, zauzimanju Beča.

Prema njegovim riječima, svi moraju biti dostojni svojih predaka i prenositi sjećanje na njihove slavne podvige budućim generacijima kako se nikada ne bi bili zaboravljeni.

Sokolov navodi da se to sjećanje mora prenositi na buduće generacije te zahvalio rukovodstvu i građanima Republike Srpske na tome što čuvaju sjećanje na zajedničku borbu ruskog i srpskog naroda protiv fašizma.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da nema mjesta u Republici Srpskoj, BiH i regionu gdje Srbi ne mogu obilježiti dan Pobjede nad fašizmom.

- Prošlo je 80 godina i to je prilika da se prisjetimo stradalne prošlost ali i da istaknemo da je srpski narod uvijek bio na strani pobjednika ne samo u Prvom i Drugom svjetskom ratu nego u svim prethodnim ratovima koji se borio za oslobođenje teritorije od različitih okupatora - istakao je Ćosić.

Ćosić navodi da je srpski narod zajedno sa ruskim procentualno najstradalniji narod koji je od 1941-1945. godine branio svoja mjesta življenja i svoja buduća pokoljenja.

On kaže da je danas prilika da na maršu "Besmrtnog puka" pokažu zajedno sa potomcima da će srpski narod uvijek ljubiti slobodu i biti na strani pravde, istine i da nikad neće zaboraviti svoje pretke koji su stradali u svim ratovima.

Miloš Radović čiji je djed Arso bio borac u Narodnooslobodilačkom ratu, kaže da se istakao po čestitosti i junaštvu, braneći svoje ognjište, te da je "Besmrtni puk" važan kako bi se prisjetili svojih predaka koji su pali za zlatnu slobodu u kojoj danas potomci uživaju.

Načelnik opštine Pale Dejan Kojić ističe da je ova lokalna zajednica među nekoliko u Republici Srpskoj u kojoj se organizuje marš "Besmrtnog puka".

On dodaje da obilježavaju 9. maj - dan kada je Njemačka potpisala bezuslovnu kapitulaciju pred saveznicima i dan kada je okončan Drugi svjetski rat, najmasovniji u istoriji čovječanstva u kojima je stradalo 60 miliona ljudi.

- Srbi su bili predvodnici u borbi protiv nacističke Njemačke i najviše stradali, zato sve opštine treba da gaje kulturu sjećanja. Političari treba da spuste tenzije, sjednu za sto i razgovaraju jer bolje je deset godina razgovarati nego dan ratovati, kako se nikada ne bi ponovilo zlo Drugog svjetskog rata i proteklog Odbrambeno-otadžbinskog - poručio je Kojić.

Marš "Besmrtnog puka" organizovala je paljanska Boračka organizacija i Opštinski odbor SUBNOR Pale, koji su istakli da je srpski narod uvijek bio na strani pobjednika i da potomci moraju njegovati tradiciju i kulturu sjećanja.

U okviru akcije "Besmrtni puk", potomci pobjednika svake godine izlaze na ulice noseći fotografije svojih rođaka – učesnika Velikog otadžbinskog rata. Šetnja se redovno održava u Rusiji 9. maja počev od 2012. godine, kada je prva takva akcija organizovana u Tomsku.

Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Јugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.

Bivša Јugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRЈ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.