

U Sloveniji izborna tišina pred referendum u nedjelju o penzijama umjetnika

Zvanična jednomesečna kampanja pred referendum o zakonu o dodacima penzijama za izuzetna dostignuća u oblasti umjetnosti završena je u ponoć, prenijela je RTV Slovenije.
Izborna tišina trajaće do zatvaranja biračkih mjesta u nedjelju u 19 sati.
Zakon detaljno opisuje uslove pod kojima određeni umjetnici mogu da traže dodatak na penzije.
Da bi zakon bio odbačen na referendumu, najmanje jedna petina svih birača u Sloveniji sa pravom glasa mora da glasa protiv, a protiv mora da glasa i više od polovine birača koji izađu na referendum.
Prijedlog zakona, koji je usvojen u parlamentu u januaru, pripremilo je Ministarstvo kulture.
Slovenačka vlada saopštila je da donosi zakasnelu reformu posebnih penzija za zaslužna lica, koja datira još od 1974. godine, kada je Slovenija bila u sastavu Јugoslavije.
Referendum je inicirala Slovenačka demokratska stranka koju predvodi bivši slovenački premijer Јanez Јanša.
Referendumska kampanja odvijala se sa pozadinom šire penzione reforme koju je, na poziv Evropske komisije, započela vlada premijera Roberta Goloba.
Penziona reforma će dovesti do povećanja starosne granice za odlazak u penziju sa 60 godina na 62 godine za one koji imaju 40 godina radnog staža.
Od 83 umjetnika, koji primaju posebne penzije za umjetnike u Sloveniji, 33 su srodnici koji su nasljedili penzije od prvobitnog primaoca prema zakonu iz 1974. godine.
Revidirani zakon bi ukinuo pravilo o nasljeđivanju.
Slovenačka nacionalna izborna komisija izračunala je da bi troškovi referenduma o zakonu mogli da iznose oko 6,6 miliona evra.
Golob je pozvao birače da bojkotuju referendum, što je izazvalo oštre kritike opozicije.