latinica  ћирилица
11/05/2025 |  17:37 ⇒ 20:16 | Autor: RTRS

Nakon pogroma, Hrvatskoj sada smetaju pravoslavna groblja i ćirilički natpisi na spomenicima (VIDEO)

Zaklinju se u demokratiju a ugrožavaju osnovna ljudska prava. Tako je to u Hrvatskoj. Nakon pogroma i progona Srba tokom devedesetih, sada im smetaju pravoslavna groblja i ćirilički natpisi na spomenicima.
Trg bana Јelačića, Zagreb - Foto: RTRS
Trg bana Јelačića, ZagrebFoto: RTRS

Zakonom o grobljima traže uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

U suprotnom, slijede kazne do 5.000 evra.

Predstavnici Srba u Hrvatskoj kažu da su namjere jasne - ukloniti tragove vijekovnog postojanja srpskog naroda na teritoriji današnje Hrvatske.

Ukloniti sve nadgrobne spomenike i natpise koji vrijeđaju osjećaje hrvatskog naroda, odredba je novog Zakona o grobljima koji je donio hrvatski Sabor.

Procjenu će, kako se navodi, vršiti specijalizovana tijela.

- Ona će donositi rješenja po prijavi pojedinog građanina ili jasno na prijedlog lokalne samouprave, odnosno prijedlog upravitelja groblja - neveo je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade Hrvatske.

Građanima još uvijek nije jasno šta to konkretno znači.

- "Ovdje počiva Marko Marković, spomenik podiže ožalošćena porodica ili obitelj". Ali sve to piše na ćirilici. Recite nam, šta će biti sa tim spomenicima? Hoće li oni vrijeđati nacionalne, vjerske ili moralne osjećaje? - upitala je Dragana Јeckov, poslanik u Saboru Hrvatske.

Protokol za uklanjanje spomen-ploča nedorečen, namjere jasne, mišljenja je Milorad Pupovac. Istorija protjerivanja Srba nedvosmisleno se ponavlja, ali sada na podmukliji način, i na ovome neće stati, ocjena je Pupovca.

- Pa će vjerovatno sledeći put pronaći nešto drugo, treće što će biti u vezi sa Srbima u Hrvatskoj, pa vjerovatno tako sve dok u Hrvatskoj ne bude bio i zadnji Srbin - smatra Pupovac i dodaje da je "hrvatska politika prešla i na srpksa groblja".

Od surove agende NDH, tihi progon nastavljen je i u današnjoj Hrvatskoj, koja je članica EU.

Od Borova Sela, Gornjeg Klasnića nadomak Gline, spomen-ploče na kojima su uklesane sudbine Srba, prema mišljenju hrvatskih zastupnika vrijeđaju nacionalne osjećaje.

- Da se skinu, da se donese Zakon da se uklone četnička obilježja kao što je Šoškoćaninu i drugi spomenici koji imaju širom naše Hrvatske - kaže Miro Bulj, poslanik u Saboru Hrvatske.

Spomenici srpskim borcima stradalim za odbranu svojih ognjišta u Hrvatskoj, među kojima je i spomenik Vukašinu Šoškoćaninu, više puta su rušeni i uklanjani.

Da je na snazi tiha revizija istorije i novi egzodus Srba mišljenja su u Boračkoj organizaciji Republike Srpske.

- Pravi uzrok je konačni obračun sa svim što nosi prefiks srpsko, a taj spomenik je možda samo povod da dođe do donošenja jednog takvog Zakona - smatra Radan Ostojić, predsjednik BORS-a.

Srpska udruženja traže povlačenje sramnog Zakona ili recipročan odgovor. Podsjećaju i da u Republici Srpskoj postoje spomenici koji vrijeđaju nacionalna, vjerska i moralna načela srpskog naroda, a jedan od njih podignut je u Derventi 2007. godine.

- Na samo 200 metara od tog mjesta nalazio se logor za Srbe kroz koji je prošlo preko 200 civila, preživljavajući strašne golgote. Taj spomenik u obliku slova U i danas stoji - napomenula je Isidora Graorac, predsjednik Republičke ogranizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

- Izaziva nešto mnogo više, možda čak i strah da nam se ne ponovi ono što nam se dešavalo u bliskoj prošlosti - rekao je Čedo Vujičić, predsjednik skupštine Boračke organizacije Derventa.

Da Hrvatska kroz zakonske okvire želi da zatre svaki trag postojanja Srba mišljenja su i u Savezu logoraša republike Srpske.

Podsjećaju da je srpski narod pokazao kroz čitavu svoju istoriju da je civilizovan, jer poštuje i njeguje svoje, ali i tuđu tradicije i spomenike, ali mu poštovanje nikad nije uzvraćeno.