

Budući građevinci obišli gradilište Koridora Pet C

V.d. izvršnog direktora za tehničke poslove ЈP "Autoputevi Republike Srpske" Slobodan Stanarević zadovoljan je činjenicom da kod mlađih generacija postoji ogromno interesovanje za praćenje realizacije ovako velikih infrastrukturnih projekata, kakav je, bez sumnje, izgradnja jednog auto-puta.
- Zadovoljstvo je tim veće, kada znamo da su u pitanju učenici Građevinske škole, među kojima su sigurno i naše buduće kolege građevinski i inženjeri geodezije, saobraćajni inženjeri, projektanti, inženjeri za zaštitnu životne sredine i drugi. Svako od nabrojanih zanimanja veoma je značajno u procesu realizacije ovakvih projekata– rekao je Stanarević.
Stanarević i njegovi najbliži saradnici iz Sektora za tehničke poslove ЈP "Autoputevi Republike Srpske" goste su poveli u obilazak druge dionice Koridora Pet C, na pravcu od Kostajnice (Rudanka) do Putnikovog brda, poznate i kao "Dobojska obilaznica", koja je tehnički najzahtjevniji projekat, prvenstveno zbog činjenice da je u kompletnoj dužini od 5,6 kilometara, sačinjen od velikih putnih objekata – mosta preko rijeke Bosne i magistralnog puta, dva tunela, od kojih jedan presjeca međuentitetsku liniju, vijadukta, nadvožnjaka i usjeka. Učenici su tako dobili jednistvenu priliku da iz prve ruke čuju najvažnije detalje o pripremi i samoj izgradnji svakog od navedenih objekata, te da spoznaju koliki je značaj ovakvih projekata.
Prema riječima Stanarevića, stručna ekskurzija je obuhvatila i posjetu centrima za održavanje i kontrolu saobraćaja, kao i naplatnim stanicama, kako bi se učenici upoznali sa kompletnim sistemom upravljanja i održavanja saobraćaja na auto-putevima u Srpskoj. Da bi zaokružili kompletan proces realizacje jednog ovakvog projekta, od ideje pa do izgradnje i puštanja u saobraćaj, naglasio je Stanarević, upriličena je i posjeta laboratoriji Instituta za građevinarstvo "IG" Banjaluka, kao i jednom projektnom birou.
- Drugi motiv ove saradnje jeste da ukažemo na činjenicu da Građevinska škola u Banjaluci još nema vlastitu zgradu. U zemlji i gradu, u kojem je građevinarstvo jedna od pokretačkih grana privrede, nezamislivo je da jedna obrazovna ustanova, poput Građevinske škole, nema sopstveni krov nad glavom. Iskreno se nadam da će gradske vlasti u Banjoj Luci u nekom narednom periodu obezbjediti odgovarajuću lokaciju, a Vlada Republike Srpske finansijski podržati izgradnju objekta. Moja je želja da to bude u naredne dvije do tri godine, jer ova djeca, naši budući građevinski tehničari i inženjeri, zaslužuju svoj dom - poručio je Stanarević.
Profesor Građevinske škole Nikola Zvjerac zahvalio je ЈP "Autoputevi Republike Srpske" na prilici da učenici vide kako izgleda jedan od najkompleksnijih projekata na Koridoru Pet C.
- Imaju priliku da vide mostove i tunele u izgradnji, da vide kako svu ona teorija, koju im predajemo u školi, mogu da primjene u praksi. Nadamo se da će dalje školovanje nastaviti u ovoj oblasti, odnosno da će izabrati građevinarstvo kao svoj poziv i da su među njima naše buduće kolege inženjeri, koji će raditi na ovakvim projektima – poručio je Zvjerac.