latinica  ћирилица
13/05/2025 |  10:08 | Autor: SRNA

Đedović Handanović: Srbija razmatra uvođenje nuklearne energije

Srbija razmatra uvođenje nuklearne energije kao opciju za budućnost energetskog sektora, a preliminarna studija, čija je izrada u toku, trebalo bi da pruži ključne informacije za dalje korake, rekla je ministar rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.
Dubravka Đedović Handanović (foto: TANJUG/ MRE/ NENAD KOSTIĆ/ bs) -
Dubravka Đedović Handanović (foto: TANJUG/ MRE/ NENAD KOSTIĆ/ bs)

Ona je istakla da ova studija nije konačna odluka, već da će se fokusirati na razvoj mape puta, analizu dostupnih tehnologija i uklapanje nuklearnih kapaciteta u postojeći energetski sistem Srbije.

Handanovićeva je rekla da je nuklearna energija ozbiljna opcija koja zahtijeva veliko iskustvo, vrijeme i investicije, ali da je sigurno da sve veći broj zemalja razmatra uvođenje ili proširenje svojih nuklearnih programa.

Ona je napomenula da će Srbija nastaviti da se oslanja na hidroelektrane, ali da bez bazne energije, kao što je nuklearna, nije moguće obezbijediti dovoljnu stabilnost energetskog sistema.

Elektroprivreda Francuske i firma "Ežis" ovih dana završavaju preliminarnu studiju izvodljivosti koja će pružiti odgovore na pitanje da li i kakva nuklearna energija je potrebna Srbiji, a Handanovićeva navodi da će cijela studija biti završena do kraja drugog kvartala ove godine.

Govoreći o malim modularnim reaktorima, Handanovićeva je naglasila da ova nova tehnologija, koja je jeftinija i brža za izgradnju, još nije dovoljno razvijena i nosi određene rizike, ali da ima potencijal.

Ona je za RTS rekla da Međunarodna atomska agencija propisuje striktne korake i faze koje svaka država mora da ispuni ako razmatra razvoj nuklearnog programa.

Handanovićeva je naglasila da će budućnost Srbije u velikoj mjeri zavisiti od dugoročne strategije razvoja energetskog sektora.

- Razmišljamo o dugoročnom snabdevanju električnom energijom, o tome kako da dekarbonizujemo naš energijski sektor, kako da imamo dovoljno bazne energije, a sva ta pitanja su donekle u koliziji jedno sa drugim. Gas će nas poslužiti kao gorivo bazne energije u budućnosti u narednih 20-30 godina - navela je Handanovićeva.

Prema njenim riječima, Srbija se ne može osloniti na vjetar i solarno obnovljivi izvor energije u punom obimu, ali želi da nastavi da se oslanja na hidroelektrane u budućnosti.

- Ali, sve to bez bazne energije ne daje dovoljno energetskoj sigurnosti. Zato je nuklearna energija jedna od opcija - navela je Handanovićeva, dodajući da je izgradnja nuklearnih elektrana veliki i dugotrajan poduhvat koji može trajati 10 do 15 godina.

Ona je rekla da Srbija sarađuje sa drugim zemljama i kompanijama sa iskustvom u nuklearnoj energiji, kao što su SAD, Rusija i Francuska, ali će potpisati nove sporazume, naročito sa Јužnom Korejom, koja je uspjela da izgradi nuklearnu elektranu za samo 10 godina.

Na globalnom nivou, 27 zemalja je već u procesu uvođenja nuklearne energije, a 12 od njih su članice EU.

Srbija je okružena zemljama koje već imaju nuklearne elektrane, kao što su Mađarska, Rumunija, Bugarska i Slovenija.