latinica  ћирилица
13/05/2025 |  19:55 ⇒ 20:26 | Autor: RTRS

Glina: Služen parastos za oko 2.000 ubijenih Srba sa Korduna i Banije (FOTO/VIDEO)

Na pravoslavnom groblju u Glini služen je parastos za Srbe koje su u maju i avgustu 1941. godine ubile ustaše. U jednom od najvećih pokolja srpskog naroda s Korduna i Banije, zvjerski je ubijeno više od hiljadu i po ljudi i u pravoslavnoj crkvi u Glini.
Pomen u Glini - Foto: RTRS
Pomen u GliniFoto: RTRS

Spomen-kosturnica, podignuta 1951. godine, čuva sjećanje na više od dvije hiljade ubijenih Srba.

Posmrtni ostaci ovih mučenika, iz okolnih jama, preneseni su nakon deset godina. Među ubijenima je i djed Milana Martinovića.

- Odveden je u tim danima sa još pet-šest ljudi. Ostavio je četvoro djece. Da bude još gora stvar, u danima prije toga, 1939. je umrla i baba, tako da je prabaka odhranila njih četvoro siročadi - priča Martinović koji je član Vijeća srpske nacionalne manjine iz Gline.

Trinaestog maja 1941. godine, ubijena je i srpska inteligencija iz Gline i sa Banije, njih više od četiri stotine.

Na spomen-kosturnici, obnovljenoj sredstvima Vlade Republike Srpske, služen je parastos, prislužene svijeće i položeni vijenci.

- Dvije hiljade i nešto žrtava zvjerski ubijenih nije malo uz sve ono koliko su u Drugom svjetskom ratu i u svim ratovima u 20. vijeku Srbi pretrpjeli. Ovo jeste jedna kap, od svih žrtava ali veliko upozorenje - navodi Milorad Arlov, predsjednik Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metotohiji.

Pomen u Glini (Foto: RTRS)

Surova prošlost opominje, a žrtva zaslužuje sjećanje.

- Takvo zvjerstvo se desilo u crkvi samo zato što je neko druge nacije i nacionalnosti. To je radio komšija komšiji - priča Branka Bakšić Mitić, zamjenica gradonačelnika Gline iz srpske nacionalne manjine

Ivan Јanković, gradonačelnik Gline kaže da je turobna prošlost koja je iza nas ostavila veliki broj žrtava.

- S obzirom na situaciju koje je ovo područje nakon potresa, imamo veliki zadatak obnoviti kuće, zgrade, prije svega obnoviti život - ističe Јanković.

Od predratnih više hiljada Srba, danas ih u Glini živi oko hiljadu i po.