

Li: Nastaviti tradicionalno prijateljstvo i produbiti saradnju

Pred otvaranje konferencije povodom 30 godina diplomatskih odnosa BiH i Kine koja se danas održava u Sarajevu, Li je izjavila novinarima da su dvije zemlje u tom periodu uvijek koračale ruku pod ruku.
Navodeći da su predsjednik Kine Si Đinping i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović razmijenili čestitke povodom 30 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, Li je podsjetila na riječi kineskog predsjednika da su obje strane razvijale bilateralne odnose na principima ravnopravnosti, međusobnog poštovanja i obostrane koristi.
- Kina i BiH uvijek poštuju jedna drugu, te uzajamno uvažavaju političke sisteme i razvojne puteve - istakla je Li i dodala da su dvije zemlje u pitanjima od vitalnog interesa pružale podršku jedna drugoj, a u teškim trenucima nesebičnu pomoć.
Prema njenim riječima, ekonomska i trgovinska saradnja sa zemljama Srednje i Istočne Evrope u okviru inicijative "Pojas i put"“ donijela je bogate rezultate.
- U 2024. godini bilateralna trgovina porasla je za 15,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu - naglasila je Li, navodeći da su projekti kao vjetropark Ivovik, most Počitelj, izgradnja bolnice u Doboju i gradska tramvajska pruga u Sarajevu donijeli stvarne koristi građanima.
Li je dodala da je, zahvaljujući sporazumu o međusobnom ukidanju viza potpisanom 2018. godine, broj kineskih turista u BiH značajno porastao.
- Konfucijevi instituti i sinološki programi u BiH donose raznovrsne i bogate sadržaje - podsjetila je Li, napominjući da dobra saradnja parlamenata dvije zemlje daje važan doprinos razvoju bilateralnih odnosa.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma i predsjedavajući parlamentarne Grupe prijateljstva za Aziju Marinko Čavara istakao je da je prethodnih 30 godina iskorišteno za institucionalno jačanje odnosa - političkih, privrednih, kulturnih.
- Zahvaljujem svima u Kini i BiH koji su radili predano na tome i doprinijeli da sa jednom velikom zemljom kao što je Kina imamo tako dobre odnose - rekao je Čavara u izjavi medijima.
Posebnu zahvalnost Kini Čavara je izrazio što se njeni predstavnici nisu uplitali u unutrašnje stvari BiH, nudeći samo prijateljstvo i ekonomsku saradnju.
Čavara se nada da će BiH i Kina i u narednom periodu nastaviti sa dosadašnjom dobrom saradnjom u svim oblastima u kojima imaju saradnju, ali započeti sradnju i u novim segmentima.
Predsjednik Udruženja prijateljstva BiH i Kine Faruk Borić ocijenio je da je ovo veliki dan prijateljstva za dvije zemlje, ističući da se u posljednjih 10 godina vidi veliki skok u saradnji u svim oblastima.
- Saradnja je u tom periodu cvjetala od infrastrukturnih projekata u svim dijelovima BiH, preko energetskih projekata, kojih očekujemo da će u narednom periodu biti još više, naročito iz oblasti `zelene enegije`, do porasta turizma, čemu je doprinio bezvizni režim između BiH i Kine - dodao je Borić.
Konferenciju povodom 30 godina diplomatskih odnosa BiH i Kine organizovalo je Udruženje prijateljstva BiH i Kine u saradnji sa Grupom prijateljstva za Aziju Parlamentarne skupštine BiH.
Konferencija je okupila visoke zvaničnike dvije zemlje, predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti u BiH, predstavnike diplomatskog kora, poslovne i akademske zajednice, kao i predstavnike međunarodnih i nevladinih organizacija.