

Srbija se u Savjetu Evrope ogradila od odluka u vezi sa osnivanjem tribunala protiv Rusije

On je dodao da je Srbija podržala principijelno teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine i naglasio da se istovremeno ogradila od nekih drugih odluka, u skladu sa svojim interesima.
Đurić, koji je učestvovao na sastanku u Luksemburgu, je naveo da se Srbija ogradila od odluka koje se tiču osnivanja tribunala i sudova po pitanju situacije u Ukrajini.
Ministar je rekao da je na sastanku Komiteta ministara predstavnik BiH pokušao da istakne da crno-bijela slika o situaciji u tom dijelu regiona ne odražava vjerovatno ni jednoglasno stavove svih aktera u BiH.
- Јa sam mogao i želio da kažem da Srbija snažno podržava Dejtonski mirovni sporazum, da podržava unutrašnji dijalog, demokratski dijalog sa svim demokratski izabranim liderima unutar BiH i da ne prihvatamo crno-bijelu sliku koja se insinuira, koja je, naravno, na štetu Republike Srpske i na štetu njenih demokratski izabranih predstavnika - naveo je on.
Đurić je rekao da je govorio o temama koje su politički najvažnije za Srbiju, ali da je i kada je riječ o globalnim temama, Srbija podržala strateške ciljeve Savjeta Evrope.
- Možemo uzdignuta čela da kažemo da zaista stojimo iza onih vrijednosti na kojima je Savjet Evrope i ustanovljen odmah nakon Drugog svjetskog rata. Mi se ozbiljno pridržavamo principa i teritorijalnog integriteta i Povelje UN i držimo se demokratskih vrijednosti. Ne miješamo se u unutrašnje poslove drugih država - naglasio je Đurić i dodao da to najviše odgovara nacionalnim interesima Srbije.
Prema njegovim riječima, to je od nekih članica podržano i vrednovano, a od nekih ne.
On je prenio i da je u Luksemburgu razgovarao sa novom ministarkom spoljnih poslova Gruzije i istakao da je dobra vijest da u juna startuju direktni letovi između Beograda i Tbilisija.
- Nadam se da će u narednih nekoliko mjeseci otvoriti i naše diplomatsko - konzularno predstavništvo u Tbilisiju. Gruzija danas ima privredni rast od više od šest odsto. Nama je potpuno prijateljska država i podržava nas i oko Kosmeta. Imamo slične izazove i radujem se tome što ćemo unaprediti saradnju sa Gruzijom - kazao je Đurić.
Najavio je da će se danas u Luksemburgu sastati i sa ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom.
- Naši prijatelji, komšije i braća Mađari su država sa kojom radimo na razvoju novih energetskih kapaciteta, novih gasovoda, proširujemo granične prelaze da osiguramo bolji protok i lakši protok ljudi. Istovremeno, veoma smo zahvalni Mađarskoj na podršci i ovde u Savjetu Evrope i na svakom drugom mjestu. Uvijek je zadovoljstvo razgovarati sa gospodinom Sijartom - naveo je Đurić.