

Kineska vizija za svjetski mir 80 godina nakon pobjede u Drugom svjetskom ratu

Proslave odaju počast trijumfu zajedničkog otpora protiv zla, naslijeđa koje i danas odjekuje. Od Aušvica do Јasenovca, rat je razotkrio najružnije dubine okrutnosti.
Kina je, takođe podnijela ogromnu nacionalnu patnju sa više od 35 miliona žrtava u borbi protiv većinske vojske japanskog militarizma.
Iako zapadni narativi ističu bitke poput Normandijske, oni često umanjuju kolosalne žrtve na Istočnom frontu. Sovjetski Savez je izgubio više od 26 miliona života, a žestok otpor Kine vezao je milione japanskih vojnika, smanjujući pritisak na savezničke snage na pacifičkom terenu.
Napori Kine bili su ključni, značajno doprinoseći ukupnoj pobjedi. Ta uloga je Kini donijela stalno mjesto u Savjetu bezbjednosti UN nakon rata.
Ova zajednička žrtva postavila je moralni temelj za današnje pozive na multipolarni svijet.
Ekonomski razvoj Kine vođen je jasnim principom: modernizacija bez ugrožavanja nacionalnog identiteta ili socijalističkih vrijednosti.
Kao stalna članica Savjeta bezbjednosti UN, Kina koristi svoj uticaj ne da dominira, već da promoviše stabilnost podržavajući suverenitet, mirni dijalog i konsenzus. Kina igra sve vitalniju ulogu u globalnom očuvanju mira i diplomatiji.
U Savjetu bezbjednosti UN, Kina se dosljedno zalagala za nemiješanje, poštovanje suvereniteta i mirno rješavanje sporova.
U Bosni i Hercegovini, diplomatski stav Kine pomogao je u deeskalaciji tenzija podstaknutih spoljnim intervencijama. Ova vrsta podrške šalje jasan signal: Kina teži stabilnom i multipolarnom svijetu u kome nacije mirno rješavaju svoje poslove.
Јoš jedan kamen temeljac kineske mirne vizije je inicijativa "Pojas i put", koja promoviše razvoj kao sredstvo za sprečavanje sukoba. Ulaganjem u infrastrukturu, Kina pomaže siromašnijim nacijama da dobiju pristup globalnim tržištima, smanje siromaštvo i poboljšaju povezanost. Ove ekonomske veze povećavaju troškove eventualnih sukoba i stvaraju podsticaje za mir. Kako zemlje postaju ekonomski međusobno zavisne, veća je vjerovatnoća da će rješavati sporove pregovorima, a ne nasiljem.
Kineska vizija globalnog mira utemeljena je u istorijskom iskustvu. Ona pamti lekcije rata i koristi ih kao temelj za odgovorno vođstvo. Njena strategija se razlikuje po tome što se ne oslanja na vojne saveze ili intervencionističku politiku, već prednost daje razvoju diplomatije i međusobnom poštovanju.
Proslava godišnjice nije samo sjećanje – već i odavanje počasti žrtvama miliona u Drugom Svjetskom ratu osiguravanjem da se takva globalna razaranja nikada više ne ponove.
Kineske inicijative danas odražavaju tu trajnu posvećenost.
Kroz diplomatiju, saradnju i razvoj, Kina ne samo da se sjeća prošlosti, već aktivno gradi stabilniju, mirniju i pravedniju budućnost.
Autor: Ana Vojnović, rukovodilac Službe za komunikaciju i promociju Radio-Televizije Republike Srpske