latinica  ћирилица
15/05/2025 |  10:43 ⇒ 10:47 | Autor: SRNA

Patrijarh Porfirije otvorio izložbu o Svetom Dositeju niškom i zagrebačkom

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije otvorio je u Muzeju Srpske pravoslavne crkve u Beogradu izložbu povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja, mitropolita niškog i zagrebačkog.
Patrijarh Porfirije otvorio izložbu o Svetom Dositeju niškom i zagrebačkom (Foto: SPC) -
Patrijarh Porfirije otvorio izložbu o Svetom Dositeju niškom i zagrebačkom (Foto: SPC)

Izložba pod nazivom "Služitelj mira i ljubavi" sadrži lične predmete, arhivska dokumenata, fotografije i video-materijale, objavljeno je na sajtu Srpske pravoslavne crkve.

Za potrebe ove izložbe korišteni su fondovi Arhiva Svetog arhijerejskog sinoda, Muzeja SPC, Muzeja crkvenih starina Eparhije niške, Muzeja i Arhiva Eparhije zagrebačko-ljubljanske, Muzeja grada Beograda, Biblioteke Srpske patrijaršije, Biblioteke Matice srpske, Јugoslovenske kinoteke, Hrvatskog državnog arhiva, kao i privatnih kolekcija Nebojše Pančića i Pavla Mareka iz Češke.

Srpski patrijarh izrazio je zahvalnost za sve što je Sveti Dositej učinio za SPC.

Mitropolit Dositej rođen je 5. decembra 1887. godine u Beogradu gdje se školovao. Kao učenik beogradske Bogoslovije primio je monaški postrig 1898. godine u manastiru Manasija.

Obrazovanje je sticao na Kijevskoj duhovnoj akademiji, Berlinu, Lajpcigu, Sorboni, Ženevi.

Sveti arhijerejski Sabor kraljevine Srbije ga je izabrao za episkopa niškog početkom maja 1913. godine. Za vrijeme Prvog svjetskog rata podijelio je sudbinu sa svojom pastvom i bio interniran u bugarski logor gdje je ostao sve do 1918. godine.

U Eparhiji niškoj je ostavio neizbrisiv trag na obnovi duhovnog života, podižući nove i obnavljajući stare hramove, zidajući domove i sirotišta. Zanovio je sveštenstvo i dao veliki doprinos u obnovi srpskog ženskog monaštva.

Osnivanjem Eparhije zagrebačke 1931. godine, jednoglasno je izabran za mitropolita te eparhije sa sjedištem u Zagrebu. U Zagrebu je osnovao prvi ženski manastir posvećen Svetoj Petki, radeći na osposobljavanju pravoslavnih monahinja za rad u bolnicama i sirotištima.

Za vrijeme bolesti patrijarha Varnave, kao najstariji član Sinoda upravljao je poslovima SPC, a poslije patrijarhovog upokojenja, do izbora patrijarha Gavrila 1938. godine, administrirao je Arhiepiskopijom beogradsko-karlovačkom i bio čuvar patrijaršijskog trona.

Ubrzo po stvaranju Nezavisne Države Hrvatske, u jeku hapšenja viđenijih Srba, mitropolit Dositej je utamničen u Zagrebu. Od ustaša fizički i psihički maltretiran, u teškom i besvjesnom stanju je prebačen u Beograd.

Od posljedica zatvorskog mučenja upokojio se 13. januara 1945. godine u manastiru Vavedenje na Senjaku, gdje je i sahranjen.

Sveti arhijerejski Sabor SPC proglasio je 1998. godine mitropolita zagrebačkog Dositeja Vasića za ispovjednika vjere pravoslavne, sa datumom praznovanja 31. decembar/13. januar.

Svečani čin kanonizacije obavljen je u Hramu Svetog Save na Vračaru 2000. godine.

Mošti Svetog ispovjednika Dositeja Niškog i Zagrebačkog čuvaju se u Vavedenjskom manastiru u Beogradu.