latinica  ћирилица
15/05/2025 |  20:58 | Autor: SRNA

Zvanično predstavljen program Teatar festa "Petar Kočić"

U Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banjaluci večeras je zvanično predstavljen program 27. Teatar festa "Petar Kočić", jedne od najznačajnijih pozorišnih manifestacija u regionu.
Teatar fest (foto: teatarfest.com) -
Teatar fest (foto: teatarfest.com)

Iz Pozorišta je saopšteno da će festival biti održan od 1. do 13. juna, te da se od ove godine održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

- Dio ulaznica za spektakl "Noć baleta" u dvorani Borik biće poklon predsjednika Srpske prosvjetnim i radnicima u institucijama kulture, kao i najboljim đacima u srednjim školama i studentima - navodi se u saopštenju.

Predsjednik Srpske je u poruci upućenoj Narodnom pozorištu naveo da se i na ovaj način, odnosno kroz ovakve manifestacije, žele objediniti obrazovne i institucije kulture, te istaći njihov značaj.

- U narednom periodu, na inicijativu Narodnog pozorišta, biće kreirane kartice za učenike i studente za besplatne posjete kulturnim institucijama u Srpskoj. Osim toga, ove godine iz budžeta predsjednika obezbijeđeno je milion KM za rekonstrukciju zgrade Narodnog pozorišta i na taj način želim da podržim ovu jednu od naših najstarijih nacionalnih institucija - poručio je Dodik.

Direktor Narodnog pozorišta Dijana Grbić izrazila je zahvalnost za podršku predsjednika nacionalnom teatru.

- Teatar fest "Petar Kočić" godinama uspješno funkcioniše kao most kulturne razmjene u regionu i platforma za promociju savremene teatarske produkcije - rekla je Grbićeva.

U takmičarskom dijelu programa ovog festivala učestvuje pet predstava vodećih pozorišta iz regiona, koje će se boriti za prestižne nagrade.

Prateći program obuhvata nekoliko segmenata među kojima se izdvajaju "Noć baleta" u izvođenju Narodnog pozorišta u Beogradu, master klasovi poznatih regionalnih reditelja, promocija knjige "Naši dani", autora Željka Stjepanovića, inkluzivno čitanje drame Zorana Todorovića "Nosači /ili Neutješni/".

Festival će biti zatvoren 13. juna izvođenjem predstave "Gordost i predrasude", u produkciji Opere i teatra "Madlenijanum", na sceni Tvrđave "Kastel".

Održavanje Teatar festa "Petar Kočić" 2025. godine omogućeno je uz podršku institucija i kompanija koje prepoznaju značaj kulture za razvoj zajednice.