

Vode Srpske: U zaštitu od poplava za 11 godina uloženo 250 miliona KM

Realizovani su obimni radovi regulacija i uređenja riječnih korita i kanala, rekonstrukcija oštećenih i dotrajalih i izgradnja novih objekata odbrane od poplava.
Јedna od ključnih mjera koja je realizovana poslije poplava 2014. godine bila je rekonstrukcija savskog nasipa kao najvažnijeg odbrambenog objekta u Republici Srpskoj, posebno na kritičnim tačkama na području Bijeljine, Kozarske Dubice, Gradiške, Srpca i Broda, kao i rehabilitacija pumpnih stanica.
Iz Voda Srpske navode da je započeta izgradnja drinskog nasipa u Semberiji kao prioritetna mjera u sistemu odbrane od poplava u Srpskoj.
Među ključnim mjerama bila je i regulacija rijeke Vrbas kroz Banjaluku, kao i uređenje rijeke Bosne na području Doboja i Modriče.
Realizovano je uređenje bujičnih vodotokova Liješanj i Grab na području Doboja, rekonstrukcija kanalskih sistema u Republici Srpskoj, više urbanih regulacija u Šekovićima, Bratuncu, Čelincu, Bijeljini i Tesliću, kao i brojne druge mjere zaštite od poplava u svim dijelovima Republike Srpske.
- Dosadašnja ulaganja dovela su do znatnog unapređenja sistema zaštite od poplava u Republici Srpskoj, odnosno smanjenja rizika od poplava - ističu iz Voda Srpske za Srnu.
Na mjestima gdje su rekonstruisani postojeći ili izgrađeni novi objekti odbrane od poplava u međuvremenu nije bilo nove štete, dok su izlivanja rijeka i šteta zabilježeni na nekim mjestima gdje još nisu u potpunosti izgrađeni objekti odbrane od poplava, kao što se dogodilo nedavno u Prijedoru i još nekim mjestima.
Stručnjaci navode da je zbog toga u narednom periodu neophodno nastaviti ulaganja u izgradnju objekata odbrane od poplava u Republici Srpskoj s ciljem smanjenja rizika od poplava, posebno na definisanim kritičnim tačkama.
- Vlada Republike Srpske, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Vode Srpske opredijeljeni su da nastave sistemsko ulaganje u mjere zaštite od poplava u Srpskoj jer odgovorno upravljanje vodnim resursima mora biti prioritet u budućnosti s obzirom na sve izraženije klimatske promjene i učestalost ekstremnih hidroloških pojava - kažu u Vodama Srpske.
Podsjećaju da se redovnim ulaganjem u rekonstrukciju i izgradnju nasipa, regulaciju vodotokova i adekvatno održavanje vodoprivrednih objekata mogu znatno umanjiti rizici od poplava i njihovo štetno djelovanje u budućnosti.
Nakon poplava 2014. godine Vlada Republike Srpske pokrenula je veliki investicioni ciklus s ciljem rekonstrukcije postojećih i izgradnje novih objekata zaštite od poplava koji je vrijedan 250 miliona maraka.
Mjere su realizovane u okviru projekata "Hitna pomoć i zaštita od poplava" /2013-2021/ i "Mjere zaštite od poplava" /2021-2025/ koji su finansirani iz kredita Evropske investicione banke, te mjere zaštite od poplava koje su finansirane iz Fonda solidarnosti Republike Srpske, budžetskih sredstava, kreditnih sredstava Svjetske banke i grantova.