

Nesbe o "Minesoti": Spoj Skandinavije i srca konzervativne Amerike

- Pisati o Minesoti nije toliko drugačije od pisanja o Norveškoj - u nekom smislu, Sjedinjene Države su dio Norveške i obrnuto - rekao je Nesbe.
On je istakao da Minesotu smatra sržnim mjestom konzervativne Amerike, upravo zbog snažne skandinavske zajednice koja se tamo naselila još prije mnogo godina.
- Tamo živi najveći broj skandinavskih imigranata, posebno u konzervativnim hrišćanskim krugovima. Јednom sam čuo da su američki izbori previše važni da bi ih prepustili samo Amerikancima, tako da su Skandinavci ljudi koji su, u velikoj mjeri, doprinijeli tome da Donald Tramp postane predsjednik - smatra Nesbe, dodajući da su SAD bile veliki dio njegovog odrastanja, i za njega, zemlja sa velikim kulturno - političkim značajem.
Na pitanje da li "Minesotu" vidi na filmskom platnu, Nesbe je odgovorio da može da je zamisli kao TV seriju ili film, ali da mu ekranizacija nije cilj prilikom pisanja romana.
- Kao i mnogi pisci moje generacije, odrastao sam gledajući mnogo filmova, gotovo jednako koliko sam i čitao. To je uticalo na moj stil - scene su često pisane kao da su montirane za ekran. To se vidi još u mojoj prvoj knjizi "Betmen". Danas pišem i scenarije, kako za Netfliksove serije i filmove, ali prije svega "Minesota" je roman - naglasio je Nesbe.
Govoreći o autorima koji ga inspirišu u žanru kriminalističkog i psihološkog trilera, naveo je DŽima Tompsona i Frenka Milera, ali i autore modernih klasika poput Јozefa Špakovskog i Ernesta Hemingveja.
- Tompson je pisao pedesetih i šezdesetih godina prošlog vijeka, knjige poput "Ubica u meni" i "Populacija 1280" Bio je veoma mračan pisac. Napisao je neku vrstu "Američkog psiha" 30 ili 40 godina prije nego što je to učinio Bret Iston Elis. Dakle, da, on mi je i dalje velika inspiracija. Takođe, volim stil Milera, a ima još pisaca koje cijenim, ali ova dvojica su me direktno inspirisala - rekao je Nesbe.
Otkrio je i da trenutno radi na novom romanu o Hariju Huleu, svom najpoznatijem detektivu, dok mu balans u životu donosi muzika, s obzirom na to da je i aktivan muzičar.
- Pisanje je vrlo usamljeni posao, ali je to i posao u kojem imate potpunu kontrolu. S druge strane, rad u bendu je druženje, interakcija s ljudima. Mislim da je to dobra ravnoteža - imate svoju samoću dok pišete, birate kada ćete "uključiti i isključiti" svijet, a onda idete da svirate s prijateljima pred publikom, gdje komunicirate i sa bendom i s publikom - kaže Nesbe, zaključujući da kombinacija pisanja i muzike za njega predstavlja "savršen dan".
Nesbe je pisac i muzičar, jedan od najpopularnijih svjetskih pisaca kriminalističkih romana.
Njegovi romani prevedeni su na više od 40 jezika, a posebno se ističe po naslovima "Oklopno srce", "Solomonovo slovo", "Policija" i "Sin i Žeđ", o serijalu o Hariju Huleu.