

18/05/2025 | 07:23 ⇒ 08:35 | Autor: TANЈUG
Vatikan bi mogao da bude mjesto mirovnih pregovora Rusije i Ukrajine
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da bi Vatikan mogao biti mjesto održavanja mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine.

Mark Rubio (Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN, ilustracija)
Obraćajući se novinarima u Rimu prije sastanka sa kardinalom Mateom Cupijem, koji je kao papin izaslanik zadužen za mirovnu misiju u Ukrajini, Rubio je sinoć rekao da će razgovarati o potencijalnim načinima na koje bi Vatikan mogao pomoći pregovorima.
Na pitanje da li bi Vatikan mogao biti mirovni posrednik, Rubio je odgovorio:
- Ne bih ga nazvao posrednikom, ali svakako mislim da je to mjesto gdje bi se obje strane osećale prijatno - prenosi AP.
On je rekao i da su SAD zahvalne Vatikanu na njihovoj spremnosti da igraju "ovu konstruktivnu i pozitivnu ulogu".
Vatikan ima tradiciju diplomatske neutralnosti i redovno nudi svoje usluge i prostore za vođenje pregovora, navodi AP.