

Upozorenje stručnjaka: Balkanu prijeti novi kolaps elektroenergetskog sistema

- Јugoistočna Evropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IENE u analizi "Koliko je jugoistočna Evropa ranjiva na nestanak struje?", koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.
Ranjivost sistema u ovom dijelu Evrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.
Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.
Visoka potrošnja
- Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do "ispadanja" pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, "ispadne" iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i "ispadanje" i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja -pojašnjava Suljić.
Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.
Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Јugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja EU, što je jedan od zahtjeva i Energetske zajednice.