

Filipović: Napadi iz FBiH dodatni motiv da spomen-obilježje u Bratuncu bude izgrađeno

Filipovićeva je naglasila da su napadi i kritike federalnih medija i bošnjačkih političara i udruženja zbog najavljene izgradnje centralnog spomen-obilježja nastradalim Srbima iz regije Birač u Bratuncu nastavak pritisaka započetih početkom rata na Srbe, Vojsku Republike Srpske i sve što je srpsko u BiH.
Ona je navela da Bošnjaci uz pomoć zapadnih sila, koje se predstavljaju kao takozvana međunarodna zajednica, ignorišu 3.267 srpskih žrtava iz ove regije u posljednjem ratu, među kojima je oko 70 odsto civila, da bi prikrili svoje zločine i zločince koji nisu odgovarali.
- Od izbijanja rata u BiH zapadni mediji su plasirali narativ o srpskoj krivici za sve, a Bošnjake su predstavljali kao žrtvu namećući tu propagandu i stvarajući lažnu istoriju, a Bošnjaci se toga drže kao `pijan plota i na sve načine nastoje da zabrane pominjanje srpskih žrtava - rekla je Filipovićeva za Srnu.
Prema njenim riječima, članovi porodica srpskih žrtava smatraju sramotnim i neopravdanim reagovanja iz FBiH na izgradnju centralnog spomen-kompleksa poginulim Srbima iz birčanske regije u Bratuncu.
- To je primitivizam i drskost neshvatljiva zdravom razumu - ocijenila je Filipovićeva.
Ona je naglasila da su ove nepristojne i necivilizacijske reakcije odraz mržnje i šovinističke frustracije predstavnika raznih bošnjačkih udruženja proisteklih iz rata, kao i dijela političkih struktura koje se godinama "udvaraju" međunarodnim predstavnicima i dobijaju njihovu podršku.
- Poznato je zašto ignorišu srpske žrtve i nastoje da zabrane i njihovo pominjanje. To je zbog prikrivanja muslimanskih zločinaca i brojnih monstruoznih zločina koje su počinili 1992. i 1993. godine u srednjem Podrinju i drugim dijelovima BiH gdje im se ukazala prilika, a za ta zlodjela nisu odgovarali - ukazala je Filipovićeva.
Ona je istakla da su ove bošnjačke osude i reakcije u stvari bježanje od istine i od odgovornosti za počinjene zločine po svaku cijenu jer će spomen-kompleks biti obilježje i svjedočanstvo tih zločina i "pričaće" istinu o nekažnjenim muslimanskim zločinima nad srpskim civilima oko Srebrenice, Bratunca, Milića i Zvornika.
Filipovićeva smatra da sa ovakvim bošnjačkim odnosom i upornim nastojanjem da na sve načine zabrane pominjanje srpskih žrtava, umjesto da se o tome otvoreno razgovara, bošnjačka strana želi da spriječi dopiranje istine o karakteru rata i srpskim žrtvama u svjetsku javnost, da sakriju i prepuste zaboravu zločine 28. divizije tzv. Armije BiH kao i muslimanskih civila nad srpskim stanovništvom u srednjem Podrinju.
- Bez istine i pravde nema pomirenja i zajedničkog života, ne može biti izgradnje povjerenja u BiH - poručila je Filipovićeva.
Vlada Republike Srpske naložila je 16. maja Ministarstvu finansija da obezbijedi gotovo 583.000 KM za eksproprijaciju zemljišta za izgradnju spomen-kompleksa u Bratuncu u znak sjećanja na srpske žrtve muslimanskog zločina u Podrinju od 1992. do 1995. godine.
To je početak realizacije zaključka Vlade usvojenog 11. jula 2024. godine o projektu izgradnje memorijalnog kompleksa u znak sjećanja na 3.267 ubijenih i poginulih Srba iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Memorijalni kompleks u Bratuncu trajno će svjedočiti o razmjerama stradanja Srba u Podrinju i biti podsjetnik da za te zločine još niko nije odgovarao.