latinica  ћирилица
20/05/2025 |  09:50 ⇒ 10:47 | Autor: SRNA

Kojić: U Bratuncu izgraditi spomen-kompleks ubijenim Srbima i razbiti lažne mitove

Spomen-kompleks za 3.267 Srba srednjeg Podrinja zadao bi "završni udarac" u razbijanju lažnog mita o lažnom genocidu, izjavio je Srni predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica Branimir Kojić.
Branimir Kojić - Foto: SRNA
Branimir KojićFoto: SRNA

Kojić je rekao da je ono što federalni mediji žele prikazati kao nekakvu podvalu Republike Srpske time što planira izgraditi spomen-kompleks u Bratuncu najbolji dokaz bezobrazluka koji dolazi iz Federacije BiH.

On smatra da oni ne žele da se priča o žrtvama drugih naroda, nego samo i isključivo o bošnjačkim, i to samo kao žrtvama navodnog genocida, te ocijenio bi ovaj kompleks zadao "završni udarac" u razbijanju lažnog mita o tome.

Kojić je naveo da je federalnim medijima žrtva "genocida" otac Emira Suljagića, ali nisu braća Dimitrijević, porodice Marinković, Rankić, Vučetić, Matić, Ristić i mnoge druge koje su nestajale za jedan dan.

On je upitao - "zašto je Suljo Suljagić žrtva i o njemu se smije govoriti, a ne smije o Petru Kojiću koji je poginuo u svom selu, na svojoj očevini u etničkom srpskom selu?".

- Nije poginuo kao jurišnik, nego branilac sela i vjekovnog ognjišta? Zašto moj otac ne bi trebao da ima krst koji će svjedočiti o njegovoj žrtvi, a Suljo iako jurišnik ima nišan i predstavljen je kao žrtva "genocida" iz 1995. godine, a poginuo je mnogo ranije? - upitao je Kojić.

On je postavio i pitanje zašto se samo Muniri /Subašić/ i ostalim članicama muslimanskih udruženja može izjaviti saučešće od zapadnih ambasada i bjelosvjetskih funkcionera u kompleksu za bošnjačke žrtve, a Srbi nemaju pravo na kompleks za ubijene.

- Na ovim područjima je genocid počinjen nad Srbima. Osim 3.267 žrtava i srpska sela su dokaz, jer su potpuno uništena i u njima više nema života, sve su sravnili sa zemljom, a tu istu zemlju su natopili srpskom krvlju - naglasio je Kojić.

Kojić je poručio da je ovo nastavak pritisaka na Republiku Srpsku i njene institucije koje moraju što hitnije reagovati i izgraditi ovaj spomen-kompleks u "dolini crnih marama" kako bi cijeli svijet vidio obime srpskog stradanja.

Vlada Republike Srpske naložila je 16. maja Ministarstvu finansija da obezbijedi gotovo 583.000 KM za eksproprijaciju zemljišta za izgradnju spomen-kompleksa u Bratuncu u znak sjećanja na srpske žrtve muslimanskog zločina u Podrinju od 1992. do 1995. godine.

To je početak realizacije zaključka Vlade usvojenog 11. jula 2024. godine o projektu izgradnje memorijalnog kompleksa u znak sjećanja na 3.267 ubijenih i poginulih Srba iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Odluka Vlade Republike Srpske da izdvoji sredstva za izgradnju memorijalnog spomen-područja u Bratuncu koji treba da pokaže razmjere stradanja srpskog naroda u Srednjem Podrinju naišla je na negovodanje u FBiH, gdje je rečeno da je ovo "podmukao plan" i da se izgradnja ne smije dozvoliti.