

Banjaluka: Međunarodna konferencija "Mogućnosti saradnje sa BRIKS+: rusko iskustvo i srpska vizija"

Radni dio konferencije otpočeće sljedećeg dana, u petak, 23. maja 2025. godine, u sali Pjano bar hotela Bosna.
Organizator konferencije je Književno udruženje "Susret" Trebinja, uz podršku Fonda za podršku javne diplomatije "Aleksandar Gorčakov", Predsjedničkog fonda Republike Srpske, Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske, Јavne ustanove Centar za društveno-politička istraživanja Republike Srpske, Ambasade Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini, Ruskog doma u Beogradu, Studentskog naučnog društva Balkanski klub pri MGIMO (Ministarstvo inostranih poslova Ruske Federacije), Centra za balkanske studije Sanktpeterburškog državnog univerziteta i konsultantske kompanije SBN Consulting iz Dubaija.
Osnovni cilj konferencije jeste podsticanje duboke, stručne rasprave o savremenim mogućnostima za unapređenje saradnje između zemalja BRIKS+ i njihovih partnerskih država, kao i detaljna analiza dosadašnjih iskustava, izazova i perspektiva rusko-srpskih odnosa.
Poseban akcenat biće stavljen na jačanje veza između Srbije, Republike Srpske i zemalja BRIKS+ u različitim oblastima, što dobija posebnu važnost u kontekstu globalnih promjena i oblikovanja multipolarnog svjetskog poretka.
Konferencija će okupiti vodeće međunarodne stručnjake za pitanja u vezi sa BRIKS-om, uključujući ugledne naučnike i analitičare iz Rusije, Brazila, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Srbije, Bosne i Hercegovine, kao i drugih zemalja Balkana i šire. Njihovo učešće će značajno doprinijeti visokom akademskom nivou skupa i podstaći plodonosni interdisciplinarni dijalog o ključnim aspektima globalne saradnje u okviru formata BRIKS+.
Očekuje se da će razmjena stavova ovako profilisanih učesnika značajno obogati razumijevanje perspektiva multipolarnog sveta i doprinijeti produbljivanju partnerstava među državama učesnicama.
Pored navedenih, učešće se očekuje i od predstavnika iz Rusije, zemalja Zajednice nezavisnih država, Brazila, Egipta, Indonezije, Etiopije, UAE, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i drugih balkanskih i evropskih zemalja.
Ovako široko i reprezentativno učešće mladih stručnjaka iz različitih krajeva sveta obezbijediće snažan temelj za smislen interkulturalni i interdisciplinarni dijalog.
Radni jezici konferencije biće srpski, ruski i engleski, uz obezbijeđen simultani prevod. Predviđen je hibridni format učešća - uživo i na daljinu.