latinica  ћирилица
20/05/2025 |  18:26 ⇒ 22:58 | Autor: RTRS

Posebna sjednica NSRS: Obraćanje predsjednika Srpske povodom tri decenije Dejtona (VIDEO)

Dejton u Ohaju, u narednim danima, biće u znaku tridesete godišnjice od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dodik na posebnoj sjednici NSRS - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Dodik na posebnoj sjednici NSRSFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Najavljenim aktivnostima, koje će ovim povodom biti organizovane u Americi, prisustvovaće i srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.

30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma tema je i sutrašnje posebne sjednice Narodne skupštine.

Poslanicima će se obratiti predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Zloupotreba nelegitimnog Kristijana Šmita, sudova i tužilaštava dovela je do ustavne krize u BiH, kategoričan je Dodik. Naglašava, Srpska sa pravom diže glas, zahtijevajući da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum onako kako je napisan.

- Mi u Republici Srpskoj nismo nikakva pobunjenička ekipa i mi hoćemo da se poštuje naše pravo koje je zagarantovano međunarodnim ugovorom - ističe predsjednik Srpske.

Kaže, u Ustavu se mnoge stvari mogu mijenjati uz dogovor entiteta.

- Mi smo strana potpisnica Aneksa četiri Ustava BiH, pa i aneksa 4. U ustavu piše da se mnoge stvari u BiH mogu promijeniti, ali samo ako se dogovre entiteti. Od 87 otetih nadležnosti Republici Srpskoj, samo jedna ima dogovrena, a to su Oružane snage BiH. Sve drugo nije dogovoreno, sve ostalo je oteto. Zašto se pišu sporazumi ako se mogu mijenjati shodno situaciji!? - istakao je Dodik.

Principijelni stav Srbije o Dejtonskom mirovnom sporazumu je poznat i ponovljen po ko zna koji put i danas.

Srbija, kao garant, poštuje Dejtonski mirovni sporazum i ne traži ni manje ni više od toga.

- Srbija snažno podržava dejtonsku BiH i u okviru nje, svim srcem Republiku Srpsku. Srbija snažno podržava mir i stabilnost i želi da gradi najbolje moguće odnose u regionu - naveo je Đuro Macut, predsjednik Vlade Srbije.

Obraćanje predsjednika Srpske u najvišoj zakonodavnoj instituciji, doprinijeće, prema riječima predsjednika parlamenta, još većoj prepoznatljivosti Republike Srpske u svijetu, čiji nivo je Dodik već podigao kroz međunarodne kontakte. Osim što će još jednom ukazati na ugrožavanje prava Srba, afirmisaće, kaže, i vrijednosti koje brani Srpska.

- U zadnjih 15 godina nismo to bili u prilici, kako je krenula razgradnja Dejtona to nismo bili u prilici, ali sada jesmo. Zato nam uvode sankcije, šikaniraju nas, ali kako vidite nivo prepoznatljivosti Srpske raste - napomenuo je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Bilo bi, smatraju u SNSD-u, važno da, u govoru, predsjednik Srpske, ukaže na sve nasilne intervencije u Dejtonskom mirovnom sporazumu, prije svega od visokih predstavnika, ali i na neustavnu trasformaciju BiH, osnivanje neustavnih agencija i razgradnju sporazuma koji je uspostavio mir u BiH.

- I da naravno ta dalja razgradnja je nastavljena od nezakonitog visokog predstavnika Kristijana Šmita, Ustavnog suda, raznih domaćih i međunarodnih aktera, ali mislim da bi taj njegov govor trebao da odigra i ulogu u smirivanju krize koja je na dnevnom redu - rekao je Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS.

SDS je na telefonskoj sjednici kolegijuma bila protiv ove tačke dnevnog reda posebne sjednice. Ne zato što spore pravo predsjedniku Srpske da se obrati o važnoj temi za Republiku Srpsku, već zbog toga što nakon obraćanja neće biti poslaničke rasprave.

- Pogotovo mi iz SDS, jer smo mi svjedoci procesa, osnivanja istitucija, potpisivanja Dejtonskog mirovnog, finalziranja u Parizu, koji je uspostavio mir u BiH i koji je uredio organizaciju BiH - tvrdi Ognjen Bodiroga, šef Kluba poslanika SDS u NSRS.

Rasprave će biti o preostalim tačkama dnevnog reda.

Pred poslanicima će se po hitnom postupku naći Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija.

Trebalo bi i da na prijedlog predsjednika Srpske bude imenovan vršilac dužnosti glavnog republičkog revizora i njegov zamjenik.