

"Majevički med" - novi brendirani proizvod na listi proizvoda iz BiH (VIDEO)

Udruženi pčelari sa područja 11 opština majevičke regije u Republici Srspkoj i Federaciji BiH ispunili su rigorozne uslove po pitanju kvaliteta, tradicije i prednosti geografskog područja.
Postupak sertifikacije trajao je više godina.
To je bio povod da na Svjetski dan pčela u Loparama organizuju promociju brenda i stručni skup za pčelare.
Obilje šuma i livada i nezagađena prirodna sredina, specifični klimatski uslovi i viševjekovna tradicija pčelarstva, bile su osnovne pretpostvake da med proizvoden na Majevici dobije sertifikat proizvoda zaštićen oznakom geografskog porijekla .
- Majevica ima dva zaštićena proizvoda kod agencije, za njih se već čulo i prepoznati su i van Majevice te mislim da proizvođači ovih proizvoda - Majevički med i majevički sir "Zarac" imaju neku perspektivu i ubuduće - rekao je Drago Brenjo, Agencija za bezbjednost hrane BiH.
"Majevički med" - lipa, cvjetni, miješani i medljikovac proizvodi su pčelara iz 11 majevičkih opština udruženih u projektu sertifikacije.
- Iza tog naziva Majevički med iza kojeg stoji četiri vrste meda sa ovog područja je sistem kvaliteta koji potrošačima daje zasigurno vjeru u taj proizvod - kaže Selma Kunić, projekt menadžer na sertifikaciji "Majevičkog meda".
Proces sertifikacije trajao je više od dvije godine, kontrole su rigorozne, kažu pčelari, ali to im daje sigurnost i povjerenje kod potrošača i bolji tržišni plasman.
- Pčelarstvo je u mojoj porodici preko 120 godina, ja sam peta generacija i zajedno sa svojom starijom braćom radimo pčelarstvo. Proizvodimo preko 30.000 matica godišnje i oko 10 tona meda - ističe Tijana Aćimović, udruženje pčelara "Bagrem" iz Zvornika.
Promocijom sertifikata i stručnim skupom o sistemu kvaliteta zaštićenih prehrambenih proizvoda, pčelari sa Majevice su u Loparama simbolično obilježili i 20. maj Svjetski dan pčela.
- Za nas je to veoma važno da bi našim pčelarima pomogli na razvoju proizvodnje, u edukaciji , da im omogući bolje tržište za njihove proizvode - ističe Rado Savić, načelnik opštine Lopare.
Preko 4000 pčelinjih društava je na području ove lokalne zajednice iz čijeg je budžeta ove godine planirano 10.000 KM za podršku pčelarstvu. Prošle godine , u saradnji sa Vladom Srpske, realizovan je i projekat nabavke pčelarske opreme.