

Lukić: Vratiti se izvornom Dejtonu, sve Dodikove ocjene na mjestu

- Dejton ne treba podrivati, ne treba nuditi ništa drugo, jer za ovo područije ništa drugo nije moguće sprovesti. Možda je moguće srpovesti terorom neke vlasti, u strahovladi neke ličnosti, strahovladi koju ovde donose strani tenkovi i puške, ali to je jedna distopija koju treba zaobići! Treba slušati domaće ljude - rekao je Lukić koji je bio član srpske delegacije na pregovorima u Dejtonu 1995. godine.
On je naglasio da je BiH apsolutno zrela da bude samostalana i suverena zemlja, bez stranih tutora koja ne treba da bude kolonija kao što je to ovih 30 godina zbog stranog uticaja.
Lukić je naveo da to, međutim, stranci, prije svega zapadna Evropa, ne dopuštaju, već drže Bošnjake kao svoje političke taoce preko kojih ostvaruju uticaj.
On je rekao da Dejtonski sporazum egzistira 30 godina i da su različiti centri moći iz Evrope i svijeta pokušali da ga izmijene i da od jedne visokodecentralizovane, federalne zajednice, naprave unitarnu i socijalno homogenu državu, ne vodeći računa o istorijskom kontekstu i odnosima tri konstitutivna naroda - Srba, Hrvata i Bošnjaka.
Lukić je napomenuo da je Dejtonski sporazum obezbijedio mir, te da sada na ovim području nema više velikih kontigenata stranih mirovnih snaga, funkcioniše politički, ekonomski i privredni život, kao i socijalne veze i interakcije raznih grupa i pojedinaca.
On je naveo i tri prepreke koje onemogućavaju da Dejtonski sporazum da svoje pune rezultate i da BiH živi kao visoko decentralizovana federalna zemlja koja mora biti takva da bi neki drugi integrativni procesi mogli teći.
- Želje Bošnjaka da unitarizuju BiH i time popločaju svoj put za dominantnom socijalnom, političkom i ekonomskom grupom su uveliko kvarile odnose unutar BiH i to je prepreka dosljednoj primjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma. Tome su doprinijeli strani centri moći, naročito kroz ulogu visokog predstavnika, Savjeta za sprovođenje mira koji je pravno nepostojeći organ, te trojca stranih sudija Ustavnog suda BiH - naveo je Lukić za Srnu.
On je konstatovao da na osnovu toga neki nastoje izvući zaključak da je Dejtonski sporazum neuspješan, da nije uspio integrisati državljane BiH u čvrstu socijalnu, psihološku i prisnu zajednicu, pa bi trebalo graditi neki "Dejton dva ili nešto drugo", ističući da takvo nešto može prouzrokovati sukobe.
- Takva ideja, zaista, može dovesti do novih sukoba na ovim prostorima. Posebno treba istaći negativnu ulogu gotovo svih visokih predstavnika, dok je najnegativnija uloga njemačkog državljanina, političara i, kako kažu, diplomate Kristijana Šmita koji nastoji zavesti neku svoju strahovladu, vršeći teror zamjenjujući domaće organe i domaće državljane, a valjda će uskoro i zamijeniti domaće narode - prokomentarisao je Lukić.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je danas da se krene u direktne razgovore sa FBiH o vraćanju na osnove Dejtonskog sporazuma.