

Obilježene 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba (VIDEO)

Služen je parastos i položeno cvijeće na spomeniku 12 beba na Novom groblju i na spomen-obilježje "Život".
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da Srpska neće ponovo dočekati da joj bilo ko na taj način ubija djecu i da neće dozvoliti da odgovornima prljava savjest bude mirna.
Stevandić je rekao da ne zna da li će srpski narod dočekati pokajanje i izvinjenje za smrt 12 beba.
- Prisustvom na ovakvim događajima šaljemo snažnu poruku, ne samo o kulturi sjećanja, nego da i čekamo i da nećemo ostaviti na miru prljavu savjest onih koji su počinili jedan od najvećih zločina, a to je da se na monstruozan način umori 12 beba - poručio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Položio sam vijenac na spomenik „Život“ povodom obilježavanja Dana stradanja 12 banjalučkih beba.
— Nenad Stevandić (@nenad_stevandic) May 22, 2025
Prisustvom ovim događajima šaljemo snažnu poruku, ne samo u smislu kulture sjećanja, nego i da nećemo ostaviti na miru prljavu savjest onih koji su počili jedan od najvećih zločina, onih… pic.twitter.com/AF6wN0pvXi
Sekretar Udruženja "12 zvjezdica" Željka Tubić rekla je da je stradanje beba bilo najveći motiv tek stvorenoj Vojsci Republike Srpske da krene u odlučujuću i najčasniju bitku - bitku za život.
Predsjednica Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Isidora Graorac rekla je da je cilj današnjeg okupljana da se ukaže na veliki zločin koji je počinjen nad 12 nedužnih bića, podsjećajući da za to niko nije odgovarao.
Ona je rekla da napadi na srpski narod ne prestaju ni danas.
- Nisu prestali napadi na naš narod, ali ni na Republiku Srpsku, koju svi moramo čuvati svim snagama jer je ona jedina garant postojanja Srba na ovim prostorima - istakla je Graorčeva.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je da su ovaj zločin počinile ruke moćnika, onih koji danas govore o ljudskim pravima.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.