latinica  ћирилица
22/05/2025 |  19:09 ⇒ 20:49 | Autor: RTRS

Pozivi na dijalog i jedinstvo i pružena ruka čitavom svijetu - jedinstvena ocjena poruka iz istorijskog govora predsjednika Srpske (VIDEO)

Obraćanje predsjednika Republike Milorada Dodika, u Narodnoj skupštini, povodom tridesete godišnjice od potpisivanja Dejtonskom mirovnog sporazuma, jedan je od najuravnoteženijih, najobjektivnijih i jedan od najupečatljivijih govora koje je predsjednik Srpske održao na bilo kojem mjestu. Ovo smatraju poznavaoci političkih procesa i diplomatije. Pozivi na dijalog, pružena ruka čitavom svijetu, onima koji su nam prijatelji, onima koji to nisu, možda neće ubrzo dobiti odgovor, ali on, uvjeravaju stručnjaci, sigurno neće izostati!
Milorad Dodik - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Milorad DodikFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Kratko i jasno – predsjednik Srpske sa skupštinske govornice poslao je ozbiljne poruke. A upućene su, ističe univerzitetski profesor Drago Vuković na četiri nivoa. Prva, Savjetu bezbjednosti da potvrdi ili odbaci legitimet kreatora krize u BiH, Kristijana Šmita. Druga, ispružena ruka političkim akterima u svijetu, prijateljima Srpske i onima koji je ne vole. Treća, ponuđeni dijalog ugovornoj strani Federaciji. Četvrta, poziv na jedinstvo političkim akterima u Srpskoj.

- Poruke su vrlo važne. Vrlo ozbiljne. Pitanje je samo da li će da dopru do svih političkih aktera i kakav će biti odgovor od tih aktera. Nisam optimista, da će brzo biti pozitivnih reakcija, ali ako ništa drugo učinjeno je sa naše strane ono što je trebalo da bude učinjeno - kaže Dragomir Vuković, profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu.

Kao ključna riječ u Dodikovom obraćanju, označen je poziv. I to, pojašnjava profesor Pravnog fakulteta Radomir Lukić, prije svega onaj upućen stranim centrima moći - dopustite narodima u BiH i njihovim političkim predstavnicima da budu punoljetni. Poziv na unutrašnji dijalog, poziv je, kaže, na vraćanje decentralizaciji i putu na kojem BiH jedino može biti postojana.

- Ovo je jedan od najuravnoteženijih istupa gospodina Dodika otkako ga pratim na političkoj sceni i apsolutno odgovara ovom trenutku, kao što su mu i ocene potpuno uravnotežene i u interesu, ne samo Republike Srpske i srpskog naroda, nego u interesu sva tri konstitutivna naroda i državljana Republike Srpske - rekao je Radomir Lukić, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

U godini kada se obilježava jubilej - 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, važno je bilo ukazati na to da je ovaj sporazum, potpuno derogiran, ističe bivši diplomata Vladislav Јovanović. Sve je, kaže, kulminiralo direktnom kvazi sudskom akcijom protiv rukovodstva Srpske. Zbog toga je važan Dodikov javni apel drugoj strani i međunarodnoj zajednici da se dijalogom traži izlaz iz krize.

- To je jedan odgovoran državnički poziv uz puno sagledavanje značaja očuvanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, takav kakav je bio otpočetka i pozivanje na odgovornost svih da u dijalogu koji se nudi na odgovoran državnički način prevaziđe se sadašnja situacija i da se uspostavi ranije povjerenje utvrđeno Dejtonskim sporazumom - istakao je Vladislav Јovanović, bivši diplomata.

I to je jedini ispravan put, dijalog domaćih političara, bez stranog intervencionizma, ističe profesor Lukić. Isto je i kada je riječ o Dejtonu, modernizacija može, ali uz dogovor ugovornih strana, dva entiteta i tri naroda.

- Modernizacija Dejtonskog mirovnog sporazuma znači ustvari modernizaciju njegove primjene. To znači primjenu onoga što je u njemu napisano. To je jedna veoma velika decenzralizacija i svođenje instiucija BiH kako se one ustavno zovu, u njihove ustavne okvire - dodao je Lukić.

To što opozicija nije bila u sali i nije u svojim redovila slušala Dodikove poruke i poziv na jedinstvo u Srpskoj, njihov je poraz, smatra profesor Vuković. Kao neko ko se bavi političkim procesima, veoma je, kaže, veoma je zabrinut zbog ovakve odluke opozicije.

- Ako je izašla mala grupacija, ne bih pridavao značaj, ali ako je izašla SDS koji je jedan od političkih kreatora Republike Srpske i dejtonske BiH gdje se obilježava 30 godina, postavlja se pitanje u kakvom je stanju opozicija, SDS. To je jako loš indikator jedinstva koje nam je prijeko potrebno - dodao je Vuković.

A bilo je potrebno i reći istinu – da Srpska insistira na dosljednom provođenju Dejtonskog sporazuma, da Srbi ne žele da ruše, već žele mir, priznaju BiH, ali čuvaju i svoju Republiku Srpsku u skladu sa međunarodnim pravom. I to je, ističu stručnjaci, Dodik svojim obraćanjem, uspio.