

Trideset godina nakon napada NATO-a otkrivamo do sad neispričanu priču; Svjedočenje bivšeg pripadnika UN-a (VIDEO)

Borba protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja, za Vojsku Republike Srpske, bila je neminovnost.
30 godina nakon napada NATO bombardera, večeras otkrivamo do sada neispričanu priču!
Ekskluzivno za Radio televiziju Republike Srpske svjedočio je nekadašnji pripadnik mirovne misije u BiH. Snimak njega, kako vezan za gromobran štiti Pale od NATO udara, maja 1995. godine obišao je svijet.
Ali svijet je tada ostao uskraćen za cijelu istinu.
Dobro se sjeća kako je došlo do napada NATO-a na srpske položaje – misija UN ultimatumom je zahtijevala da se Muslimani vrate na prvobitne položaje nakon eskalacije sukoba i nepoštovanja primirja, a da Srbi artiljeriju vrate u skladišta.
- Nakon tri dana, nijedna strana nije ispunila naše zahtjeve. Ali rukovodstvo Misije dalo je naređenje da se vazdušni napadi izvedu isključivo na srpske vojne objekte - rekao je oicir Misije UN u BiH 1995. godine Pavel Teterevski.
I napadi su počeli, 25. maja 1995. u popodnevnim časovima.
Dan kasnije, 26. maja za metu je odabrano skladište oružja i municije na periferiji Pala. Za oficira Teterevskog to je bio alarm. Znao je da je bombardovanje skladišta na Palama, za koje su već imali informaciju da je prazno – bilo potpuno besmisleno. Ipak, to mjesto svjesno je, kaže, odabrano kao meta, jer se nalazilo u gusto naseljenom području.
- NATO komanda je bila svjesna da bombardovanje može naštetiti civilnom stanovništvu Pala, ali ipak su svjesno išli na to, jer se očekivalo da bi u slučaju brojnih civilnih žrtava odgovor Srba mogao dovesti do pogibije nas - pripadnika mirovnih snaga. To bi onda bio izgovor za NATO da masovno bombarduje Republiku Srpsku - naveo je Teterevski.
NATO napadi, očekivano, dovode do revolta lokalnog stanovništva. Teterevski i ostali pripadnici mirovne misije, upozoravaju tadašnjeg komandanta, britanskog generala Ruperta Smita, da su napadi besmisleni i da je njihov život ugrožen. Britanac ne odustaje! Teterevski tada donosi odluku, koja je vjerovatno spasila život brojnih ljudi!
- Da bi se bombardovanje zaustavilo, hitno je bio potreban neobičan plan. U našu kancelariju stigla je ekipa srpske televizije i tada Srbima predlažem – Odvedite me u skladište, koje je već bombardovano i snimite me privezanog lancima! Nakon toga, emitujte ovaj video, uz komentar da bi u slučaju novih napada mirovnjaci mogli da poginu, ali ne od strane Srba, već kao direktna posljedica bombardovanja NATO-a - istakao je on.
I tako je bilo. I to ne samo za lokalitet Pala.
- Predložio sam, snimite nas i pustite u javnost informacije da je srpska strana počela da raspoređuje sve mirovnjake koji su se nalazili na njenoj teritoriji u razne vojne objekte. Tako bismo svi mogli poginuti od ponovljenog bombardovanja. Istovremeno, te lokacije treba da ostanu tajna za UN i NATO - naveo je.
Pritisak na NATO urodio je plodom. Bombardovanje je zaustavljeno, a međunarodna zajednica zaključila, kaže naš sagovornik, da je neophodno promijeniti pristup rješavanju krize, a vojnu silu zamijeniti dijalogom. Pristup Vojske Republike Srpske, prema zvanično zarobljenim pripadnicima mirovnih snaga, bio je human i pun poštovanja.
- Nakon što su nas snimili na lokacijama, a sve je trajalo negdje oko pola sata, prebačeni smo u kasarne. Mi Rusi, tamo smo se zadržali dva do tri dana. Odnos Vojske Republike Srpske prema nama bio je pun poštovanja i u skladu sa svim međunarodnim normama - rekao je Teterevski.
Teterevski kaže da je i tada bio svjedok lažne propagande o Srbima kao "lošim momcima". Na terenu to, ipak, nije bio slučaj. Odnos Srba i Rusa i tada i danas, ostao je isti.
- Mi i Srbi smo bratski narodi. Mi imamo posebnu vezu i to ništa ne može prekinuti. Mi smo braća i sestre, a, znate, braća i sestre se ne biraju. I to je bilo vidljivo i tada i sada je - zaključio je on.