latinica  ћирилица
23/05/2025 |  08:14 ⇒ 09:58 | Autor: RTRS

Šta Srpskoj donosi uvođenje sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosti? (VIDEO)

Uvođenje sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosi, ima za cilj da se sistem uspostavi na području cijele Republike Srpske, da bi se identifikovale vrijednosti, koje do sada nisu, istakao je, gostujući u našem Јutarnjem programu direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Dragan Stanković.
Gradnja (Foto: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/ilustracija) -
Gradnja (Foto: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/ilustracija)

- Republička uprava finansira objekat, pokušava da uvedemo masovne procjene vrijednosti nepokretnosti, da bi to donijelo benefite budžetu, ali i za same građane. Bitno je da imamo evidenciju o svim nekretninama, moramo da za sve vrijednosti, znamo ko su vlasnici, jer ukoliko nisu, porez na nepokretnosti nije pravničan - istakao je Stanković.

Dodaje da je to obiman posao, koji će trajati najmanje pet godina.

- Mora se znati šta koliko vrijedi i čije je vlasništvo. Između 30 i 40 odsto nepokretnosti u Srpskoj nije oporezovano - kaže Stanković.

Upitan da prokomentariše, zašto to nije drugačije, Stanković je istakao da još uvijek postoje objekti, koji su dograđeni ili novi objekti u jednom dvorištu, koje građani nisu prijavili.

- Stanje na terenu, nekada bude veće nego što to građani zapravo prijave. Ovim projektom, to će se regulisati - kaže Stanković. 

Gradski menadžer Laktaša, područja, koje je učesnik ovog projekta i jedan od boljih primjera sprovođenja istog, Miloš Gvero, istakao je da su Laktaši prvi u Srpskoj koji su podatke Republičke uprave i Poreske uprave uspjeli uvezati. 

- Najveće zasluge za to, naravno pripadaju Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Realizaciju ovog projekta, trebaju sve kolege u svim zajednicama ozbiljno da shvate. Kada je riječ o nepopisanim područjima, objekti koji najčešće nisu evidentirani su kuće i pomoćni objekti u ruralnijim područjima - kaže Gvero za naš Јutarnji program.

Istakao je da su prije ovog sistema, Laktaši godišnje gubili oko milion i 200.000 KM na porezima nepokretnosti.

- Na kraju 2020. godine porez na nepokretnosti u Laktašima iznosio je oko 890.000 KM, dok je na kraju 2024. godine, iznosio preko 2 miliona KM - dodaje Gvero.