

Okrugli sto u Doboju - "Unapređenje institucionalnog odgovora na nasilje nad ženama i nasilje u porodici" (VIDEO)

Izvršioci krivičnih djela uglavnom su muškarci, a broj žena koje prijavljuju nasilje povećan je nakon slučajeva femicida u BiH.
Јedan od zaključaka okruglog stola održanog u Doboju jeste da u zaštitu žena koje prijave nasilje moraju stati sve institucije - od Centra za socijalni rad do pravosuđa. Kao primjer dobre prakse naveden je rad Okružnog javnog tužilaštva u Doboju, koje je prošle godine izdalo 12 mjera pritvora u slučajevima nasilja u porodici.
Gorica Ivić iz Fondacije "Osnažene žene" Banjaluka kaže da je najgora situacija da se one ohrabre da prijave.
- Poslije togam teško je da izostane pomoć, podrška i zaštita nakon prijave. Tada ćemo dobiti da i dalje imamo žrtve samo ih nemamo u sistemu. Žrtve onda više ne prijavljuju nasilje. Ono što je njima najvažnije kad prijave nasilje je osjećaj sigurnosti, da one budu bezbijedne - kaže Ivićeva.
Selma Čabrić, ministarka porodice, omladine i sporta Republike Srpske kaže da su zastupljene sve vrste nasilja, ali da je najzastupljenije fizičko nasilje.
- Onda ekonomsko i na posljednjem mjestu seksualno nasilje. Najčešće je to između bračnih partnera, pa onda ide ono generacijsko nasilje – sin nad majkom, otac nad sinom i obrnuto - ističe Čabrićeva.