

Ista kuhinja, iste duboke države: Non-pejper Francuske i Njemačke politički pamflet pod palicom Kristijana Šmita (VIDEO)

Ista kuhinja, iste duboke države, uvijena u celofan pod nazivom - "Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH". Pod tim nazivom kreiran je dokument iza kojeg neformalno stoje Njemačka i Francuska. Novi dokument ali stara priča. Pod optužbama da navodnom separatističkom politikom rukovodstvo Srpske ugrožava postojanje BiH, poziva se na izolaciju rukovodstva kao i na uvođenje finansijskih sankcija Srpskoj. I ponovo stara mantra kojom se Srbi i Republika Srpska označavaju kao krivci za ustavnu krizu u kojoj se BiH nalazi. Ni riječi o pokušaju unitarizacije, sarajevskom zveckanju oružjem i diktatu neizabranog stranca.
- Republika Srpska i njeno rukovodstvo mora da štiti interes Republike Srpske , nacionalni interes Republike Srpske. To je ono što je važno. Mi ne možemo da odustanemo od toga. A ako neko misli da će se politika tih velikih sila promijeniti ako neki pojedinac koga oni targetiraju ode, onda on ne zna ništa ni o političkoj istoriji niti politici kao realnosti i vještini vođenja politike koja je u nacionalnom interesu - naglasio je Željko Budimir, profesor međunarodnih odnosa.
Ono što je još veći apsurd, jeste da se u istom dokumentu u pomoć poziva i najveći krivac za trenutnu situaciju u BiH, nelegitimni Kristijan Šmit. Poznavaoci prilika ocjenjuju da, dok nova američka administracija zagovara nemiješanje u unutrašnje stvari drugih država, EU i pojedine članice i dalje slijepo provode politiku stare Bajdenove garniture.
- Duh američke duboke države i te nasilničke globalističke agende izgleda je sve manje prisutan u SAD ali izgleda da se preselio u briselsku administraciju i neke od vodećih država EU koje se i sada oglašavaju na veoma destruktivan način udarajući direktno na institucije Republike Srpske - poručila je Dragana Mitrović, profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Istog mišljenja je i politikolog Aleksandar Pavić. Smatra da EU pokušava da završi davno započet proces, a to je prema njegovom mišljenju ukidanje Republike Srpske i izgradnja unitarne BiH. Simptomatično je i to, navodi Pavić, da EU pokušava da diskriminiše druge zemlje i njene legitimne predstavnike, dok sopstvenu korupciju gura u drugi plan.
- Oni su vrlo glasni kada se tiče istraživanja korupcije u drugim zemljama a najmanje su ažurni i agilni kada se tiče istrage sopstvene korupcije. I mislim nije tu samo riječ o Ursuli fon der Lajen, ima i drugih. Antonio Košta je morao da se povuče sa mjesta premijera Portugala. On je sada predsjednik Evropske komisije, upravo zbog korupcionaške afere vezano za litijum u Portugalu - naglasio je Pavić.
Iz Srbije poruka da se radi o još jednoj vrsti političkog i ekonomskog pritiska na Republike Srpsku. Kao što je i dogovoreno na sjednici Savjeta za nacionalnu bezbjednost, zvanični Beograd će znati da odgovori.
- Srbija ne može biti nijemi posmatrač jer Srbija je uvijek bila uz svoj narod u Republici Srpskoj i BiH, Srbija je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma i Srbija kao garant će uvijek insistirati na poštovanju međunarodnog prava a to znači poštovanje ustavnih nadležnosti Republike Srpske - kaže Đorđe Milićević, ministar bez portfelja u Vladi Srbije.
Stevica Deđanski, politički analitičar iz Beograda, kaže da pomirljivi tonovi sa srpske strane i te kako imaju efekta.
- Ova borba nije naša borba, samo smo mi u borbi. Ne žalost ubacuju nas ponovo zbog njihovih interesa. Samo treba da ostanemo mirni i da ne dozvolimo da nas zapale. Pomirljivi tonovi sa pozivanjem na međunarodno pravo. S govorom kakav je imao Dodik prije neki dan. To je priča koju treba Srbija i srpski narod uopšte, i u Republici Srpskoj i Srbiji da govori - rekao je Deđanski.
Kako god, Republika Srpska neće odustati od svojih interesa i onoga što javno zagovara. A šta je to, predsjednik Republike Srpske jasnu je poruku poslao u svijet iz Narodne skupštine. Dijalog sa svim stranama, unutrašnji dogovor i poštovanje slova Dejtonkog mirovnog sporazuma i Ustava BiH. Kome ovdje nešto nije jasno?